DMC SM 2010/11 Class VG10SCA Group West | 1 | 2 | 3 | 4 | |||||||||||||||
Rhein Ahr | Dormagen | Düren | Hamm | ||||||||||||||||
17.04.11 | 22.05.11 | 26.06.11 | 24.07.11 | ||||||||||||||||
Rank | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 20 Starter | 26 Starter | 27 Starter | 17 Starter | ||||||
1 | Lehmann, Benjamin | MAC Walsum | 357 | 119 | 1 | 3 | 4 | 1 | 1 | 121 | 2 | 119 | 4 | 117 | 7 | 114 | |||
2 | Weyhoven, Andreas | RG Rheinland | 354 | +3 | +3 | 118 | 1 | 3 | 4 | 1 | 5 | 116 | 4 | 117 | 1 | 121 | 8 | 113 | |
3 | Rausch, Bernd | Team Rennschnecken | 351 | +3 | +6 | 117 | 2 | 4 | 1 | 2 | 119 | 9 | 112 | 7 | 114 | 3 | 118 | ||
4 | Toennessen, Daniel | RMC Düren | 344 | +7 | +13 | 115 | 1 | 4 | 1 | 10 | 111 | 7 | 114 | 19 | 102 | 2 | 119 | ||
5 | Hartlage, Björn | MRC Leipzig | 343 | +1 | +14 | 114 | 2 | 3 | 5 | 116 | 11 | 110 | 4 | 117 | |||||
6 | Fleischer, Dieter | RC-RT Troisdorf | 342 | +1 | +15 | 114 | 2 | 3 | 3 | 118 | 3 | 118 | 15 | 106 | |||||
7 | Feldges, Wolfgang | RG Rheinland | 340 | +2 | +17 | 113 | 1 | 4 | 1 | 3 | 118 | 11 | 110 | 14 | 107 | 9 | 112 | ||
8 | Püpke, Rene | MAC Walsum | 333 | +7 | +24 | 111 | 4 | 1 | 19 | 102 | 14 | 107 | 6 | 115 | 10 | 111 | |||
9 | Zens, Lucien | Team Rennschnecken | 332 | +1 | +25 | 111 | 3 | 6 | 115 | 12 | 109 | 13 | 108 | ||||||
Thiele, Daniel | amc Hamm | 332 | +0 | +25 | 111 | 1 | 3 | 4 | 117 | 10 | 111 | 17 | 104 | ||||||
11 | Labik, Fähd | MRC Alst.-Oberhausen | 323 | +9 | +34 | 108 | 3 | 11 | 110 | 13 | 108 | 16 | 105 | ||||||
12 | Nenner, Marco | RMC Düren | 322 | +1 | +35 | 107 | 3 | 7 | 114 | 23 | 98 | 11 | 110 | ||||||
13 | Promchart, Sowan | 319 | +3 | +38 | 106 | 3 | 21 | 100 | 17 | 104 | 6 | 115 | |||||||
14 | Krause, Philipp | MRC Alst.-Oberhausen | 318 | +1 | +39 | 106 | 1 | 3 | 17 | 104 | 26 | 95 | 2 | 119 | |||||
Zschäbitz, Dirk | Team Rennschnecken | 318 | +0 | +39 | 106 | 4 | 1 | 18 | 103 | 15 | 106 | 22 | 99 | 12 | 109 | ||||
16 | Weiler, Michael | MCC Hocheifel | 316 | +2 | +41 | 105 | 3 | 16 | 105 | 8 | 113 | 23 | 98 | ||||||
17 | Hecht, Thorsten | amc Hamm | 309 | +7 | +48 | 103 | 3 | 13 | 108 | 20 | 101 | 21 | 100 | ||||||
18 | Hübner, Wilfried | 308 | +1 | +49 | 103 | 4 | 1 | 20 | 101 | 19 | 102 | 27 | 94 | 16 | 105 | ||||
Dick, Andreas | MCRT Solingen | 308 | +0 | +49 | 103 | 3 | 15 | 106 | 16 | 105 | 24 | 97 | |||||||
20 | Salven, Michael | 2-speed racing team | 242 | +66 | +115 | 121 | 2 | 2 | 2 | 1 | 121 | 1 | 121 | ||||||
21 | Zick, Reinhard | MAC Walsum | 228 | +14 | +129 | 114 | 2 | 6 | 115 | 8 | 113 | ||||||||
22 | Bernhardt, Arndt | MC Dortmund | 220 | +8 | +137 | 110 | 1 | 2 | 17 | 104 | 5 | 116 | |||||||
23 | Nauth, Claus | MRC Alst.-Oberhausen | 219 | +1 | +138 | 110 | 2 | 8 | 113 | 15 | 106 | ||||||||
24 | Kreisig, Marc | RC-Car Shop Race Crew | 215 | +4 | +142 | 108 | 2 | 9 | 112 | 18 | 103 | ||||||||
25 | Wittek, Holger | RC Haltern | 211 | +4 | +146 | 106 | 2 | 18 | 103 | 13 | 108 | ||||||||
26 | Deckers, Jörg | RT Harsewinkel | 208 | +3 | +149 | 104 | 2 | 14 | 107 | 20 | 101 | ||||||||
27 | Baldes, Uwe | MSC Adenau | 203 | +5 | +154 | 102 | 2 | 25 | 96 | 14 | 107 | ||||||||
28 | Drechsler, Dirk | ORC Essen | 116 | +87 | +241 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | |||||||||
29 | Rosskothen, Rainer | MRC Alst.-Oberhausen | 112 | +4 | +245 | 112 | 1 | 9 | 112 | ||||||||||
30 | Küppers, Detlef | RMC Düren | 111 | +1 | +246 | 111 | 1 | 10 | 111 | ||||||||||
31 | Tappertzhofen, Udo | MRG Voerde | 109 | +2 | +248 | 109 | 1 | 12 | 109 | ||||||||||
Steinwartz, Leon | 109 | +0 | +248 | 109 | 1 | 12 | 109 | ||||||||||||
33 | Duill, Jürgen | MCK Dormagen | 99 | +10 | +258 | 99 | 1 | 22 | 99 | ||||||||||
34 | Saarinen, Teemu | Fast Boys West | 97 | +2 | +260 | 97 | 1 | 24 | 97 | ||||||||||
35 | Schneider, Marcel | Panik Team Troisdorf | 96 | +1 | +261 | 96 | 1 | 25 | 96 | ||||||||||
36 | Kleineberg, Jörg | MCC Borgholzhausen | 95 | +1 | +262 | 95 | 1 | 26 | 95 |