Tamiya-Euro-Cup 2013/14 Class Top Stock Group South | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Nördlingen | Morschheim | Augsburg | Lauf | Aschaffen... | Rohrbach | Günzburg | Bad Berneck | St.Wendel | Morschheim | Augsburg | Plauen | Aschaffen... | Weißenburg | St. Wendel | Herrenhaide | Günzburg | Lauf | Aschaffen... | Marktredw... | Burgstädt | Amberg | Erlangen | Heuchelheim | Mettenheim | Bad Berneck | Bad Göggi... | Sonneberg | Augsburg | Marktredw... | Marktober... | Nördlingen | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22.09.13 | 12.10.13 | 13.10.13 | 27.10.13 | 03.11.13 | 10.11.13 | 24.11.13 | 08.12.13 | 15.12.13 | 28.12.13 | 05.01.14 | 12.01.14 | 12.01.14 | 26.01.14 | 01.02.14 | 02.02.14 | 09.02.14 | 23.02.14 | 23.02.14 | 23.03.14 | 30.03.14 | 13.04.14 | 27.04.14 | 03.05.14 | 18.05.14 | 25.05.14 | 01.06.14 | 08.06.14 | 15.06.14 | 29.06.14 | 06.07.14 | 13.07.14 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rank | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 17 Starter | 6 Starter | 17 Starter | 6 Starter | 5 Starter | 15 Starter | 15 Starter | 12 Starter | 6 Starter | 5 Starter | 29 Starter | 7 Starter | 7 Starter | 14 Starter | 5 Starter | 10 Starter | 15 Starter | 10 Starter | 8 Starter | 8 Starter | 9 Starter | 20 Starter | 12 Starter | 4 Starter | 10 Starter | 11 Starter | 12 Starter | 21 Starter | 15 Starter | 8 Starter | 8 Starter | 19 Starter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Jung, Enrico | MCC Bad Berneck | 968 | 121 | 8 | 9 | 9 | 1 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 5 | 116 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Lauter, Simon | Racing Team Mering | 958 | +10 | +10 | 120 | 4 | 9 | 9 | 1 | 2 | 119 | 2 | 119 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 4 | 117 | 3 | 118 | 1 | 121 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | Ruf, Dominik | MSG Günzburg | 956 | +2 | +12 | 120 | 4 | 8 | 8 | 1 | 121 | 3 | 118 | 1 | 121 | 2 | 119 | 2 | 119 | 1 | 121 | 1 | 121 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Reile, Dominik | ORMC Königsbrunn | 955 | +1 | +13 | 119 | 3 | 8 | 8 | 1 | 121 | 3 | 118 | 1 | 121 | 2 | 119 | 2 | 119 | 4 | 117 | 1 | 121 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | Mielke, Romana | MCR Bad Gögging | 950 | +5 | +18 | 119 | 1 | 10 | 12 | 4 | 5 | 116 | 2 | 119 | 2 | 119 | 5 | 116 | 4 | 117 | 2 | 119 | 2 | 119 | 1 | 121 | 6 | 115 | 4 | 117 | 2 | 119 | 6 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | Kühn, Nico | MRSC Amberg | 947 | +3 | +21 | 118 | 2 | 7 | 9 | 1 | 7 | 114 | 2 | 119 | 3 | 118 | 1 | 121 | 4 | 117 | 3 | 118 | 9 | 112 | 2 | 119 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Waldmann, Klaus | Team MMR | 941 | +6 | +27 | 118 | 1 | 7 | 8 | 5 | 116 | 6 | 115 | 4 | 117 | 3 | 118 | 5 | 116 | 1 | 121 | 2 | 119 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Reile, Pascal | ORMC Königsbrunn | 938 | +3 | +30 | 117 | 7 | 12 | 4 | 4 | 117 | 7 | 114 | 4 | 117 | 6 | 115 | 10 | 111 | 5 | 116 | 7 | 114 | 3 | 118 | 3 | 118 | 3 | 118 | 2 | 119 | 7 | 114 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | Abele, Steffen | JAR Racing | 930 | +8 | +38 | 116 | 1 | 5 | 8 | 3 | 118 | 1 | 121 | 9 | 112 | 2 | 119 | 10 | 111 | 2 | 119 | 5 | 116 | 7 | 114 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Phetchumsaeng, Jens | 930 | +0 | +38 | 116 | 7 | 8 | 2 | 119 | 2 | 119 | 5 | 116 | 4 | 117 | 5 | 116 | 3 | 118 | 15 | 106 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | Donath, Manfred | GFC Donath | 922 | +8 | +46 | 115 | 4 | 9 | 1 | 3 | 118 | 6 | 115 | 3 | 118 | 5 | 116 | 15 | 106 | 9 | 112 | 3 | 118 | 9 | 112 | 8 | 113 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mielke, Marcel | MCR Bad Gögging | 922 | +0 | +46 | 115 | 4 | 11 | 3 | 8 | 113 | 12 | 109 | 10 | 111 | 16 | 105 | 4 | 117 | 6 | 115 | 4 | 117 | 5 | 116 | 6 | 115 | 5 | 116 | 8 | 113 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Warnken, Fabio | ORMC Königsbrunn | 910 | +12 | +58 | 114 | 3 | 9 | 1 | 6 | 115 | 9 | 112 | 9 | 112 | 13 | 108 | 4 | 117 | 5 | 116 | 9 | 112 | 3 | 118 | 14 | 107 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | Stegmeier, Simon | MCC Crailsheim | 902 | +8 | +66 | 113 | 1 | 2 | 8 | 6 | 115 | 8 | 113 | 6 | 115 | 11 | 110 | 1 | 121 | 16 | 105 | 4 | 117 | 15 | 106 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 | Obermeier, Michelle | Team Harburgring | 894 | +8 | +74 | 112 | 10 | 2 | 9 | 112 | 14 | 107 | 7 | 114 | 7 | 114 | 20 | 101 | 13 | 108 | 7 | 114 | 13 | 108 | 8 | 113 | 10 | 111 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | Rothdauscher, Michael | MCR Bad Gögging | 891 | +3 | +77 | 111 | 1 | 9 | 1 | 11 | 110 | 11 | 110 | 24 | 97 | 8 | 113 | 17 | 104 | 11 | 110 | 6 | 115 | 4 | 117 | 9 | 112 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | Waldmann, Ulrich | MCC Bad Berneck | 869 | +22 | +99 | 109 | 9 | 1 | 15 | 106 | 12 | 109 | 7 | 114 | 19 | 102 | 12 | 109 | 11 | 110 | 19 | 102 | 7 | 114 | 16 | 105 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | Aschenbrenner, Moritz | 862 | +7 | +106 | 108 | 8 | 17 | 104 | 15 | 106 | 13 | 108 | 21 | 100 | 7 | 114 | 7 | 114 | 9 | 112 | 17 | 104 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | Werneth, Jenny | MAC Mettenheim | 797 | +65 | +171 | 114 | 2 | 8 | 1 | 10 | 111 | 10 | 111 | 11 | 110 | 5 | 116 | 2 | 119 | 6 | 115 | 6 | 115 | 12 | 109 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 | Friedl, Lea Maria | 790 | +7 | +178 | 113 | 7 | 6 | 115 | 10 | 111 | 14 | 107 | 6 | 115 | 6 | 115 | 7 | 114 | 8 | 113 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | Laminit, Sandro | Racing Team Mering | 781 | +9 | +187 | 112 | 1 | 7 | 7 | 114 | 11 | 110 | 9 | 112 | 5 | 116 | 12 | 109 | 15 | 106 | 7 | 114 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22 | Warnken, Denise | ORMC Königsbrunn | 774 | +7 | +194 | 111 | 1 | 8 | 1 | 13 | 108 | 11 | 110 | 5 | 116 | 23 | 98 | 14 | 107 | 10 | 111 | 10 | 111 | 10 | 111 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23 | Gruber, Rebecca | GFC Donath | 770 | +4 | +198 | 110 | 7 | 12 | 109 | 9 | 112 | 19 | 102 | 11 | 110 | 8 | 113 | 7 | 114 | 11 | 110 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
24 | Keitel, Maximilian | EMC Marktoberdorf | 758 | +12 | +210 | 108 | 8 | 1 | 12 | 109 | 15 | 106 | 25 | 96 | 15 | 106 | 8 | 113 | 9 | 112 | 12 | 109 | 18 | 103 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | Schmid, Kevin | 755 | +3 | +213 | 108 | 7 | 13 | 108 | 14 | 107 | 13 | 108 | 22 | 99 | 11 | 110 | 6 | 115 | 13 | 108 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26 | Waller, Michael | MCC Marktredwitz | 697 | +58 | +271 | 116 | 5 | 6 | 3 | 118 | 11 | 110 | 4 | 117 | 3 | 118 | 4 | 117 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27 | Götz, Jürgen | MRSC Amberg | 688 | +9 | +280 | 115 | 2 | 6 | 7 | 114 | 5 | 116 | 7 | 114 | 8 | 113 | 3 | 118 | 8 | 113 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
28 | Aschenbrenner, Luisa | 626 | +62 | +342 | 104 | 6 | 16 | 105 | 14 | 107 | 29 | 92 | 10 | 111 | 12 | 109 | 19 | 102 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | Anderson, Daniel | 565 | +61 | +403 | 113 | 1 | 5 | 5 | 116 | 8 | 113 | 8 | 113 | 7 | 114 | 12 | 109 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30 | Schreiber, Stefan | MP Race Team | 533 | +32 | +435 | 107 | 5 | 17 | 104 | 17 | 104 | 14 | 107 | 6 | 115 | 18 | 103 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
31 | Sedlacek, David | 449 | +84 | +519 | 112 | 1 | 4 | 4 | 117 | 12 | 109 | 6 | 115 | 13 | 108 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
32 | Kölbl, Andreas | 444 | +5 | +524 | 111 | 4 | 11 | 110 | 9 | 112 | 9 | 112 | 11 | 110 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | Fritz, Leon | Kinderland Racing Team | 408 | +36 | +560 | 102 | 4 | 14 | 107 | 16 | 105 | 26 | 95 | 20 | 101 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | Schmid, Dominik | TSV 1871 Augsburg | 347 | +61 | +621 | 116 | 2 | 3 | 4 | 117 | 8 | 113 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | Mischke, Matthias | Team MMR | 338 | +9 | +630 | 113 | 3 | 7 | 114 | 12 | 109 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
36 | Ruth, Patrick | MSG Günzburg | 325 | +13 | +643 | 108 | 3 | 12 | 109 | 12 | 109 | 14 | 107 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
37 | Fuchs, Selina | ORMC Königsbrunn | 322 | +3 | +646 | 107 | 3 | 10 | 111 | 18 | 103 | 13 | 108 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | Gruber, Tabea | GFC Donath | 311 | +11 | +657 | 104 | 3 | 15 | 106 | 10 | 111 | 27 | 94 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
39 | Kellermann, Bernd | MSG Günzburg | 233 | +78 | +735 | 117 | 2 | 2 | 4 | 117 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ponto, Sebastian | MFC Cleebronn | 233 | +0 | +735 | 117 | 2 | 2 | 5 | 116 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
41 | Warisch, Tim | ORMC Königsbrunn | 231 | +2 | +737 | 116 | 1 | 2 | 4 | 117 | 7 | 114 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | Borst, Jonathan | MSG Günzburg | 224 | +7 | +744 | 112 | 2 | 8 | 113 | 10 | 111 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Eder, Johannes | MAC Inzell | 224 | +0 | +744 | 112 | 2 | 8 | 113 | 10 | 111 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
44 | Bauersachs, Lukas | Team MMR | 219 | +5 | +749 | 110 | 2 | 8 | 113 | 15 | 106 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
45 | Kölbel, Andreas | 206 | +13 | +762 | 103 | 2 | 16 | 105 | 20 | 101 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
46 | Kappauf, Jörg | MCC Marktredwitz | 118 | +88 | +850 | 118 | 1 | 1 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | Ackermann, Jens | MCC Bad Berneck | 116 | +2 | +852 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Theofilou, Antonius | 116 | +0 | +852 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ebert, Felix | 116 | +0 | +852 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
50 | Kaufmann, Fritz | MCC Bad Berneck | 115 | +1 | +853 | 115 | 1 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Schmidt, Bastian | 115 | +0 | +853 | 115 | 1 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kotte, Matthias | MTC Kulmbach | 115 | +0 | +853 | 115 | 1 | 6 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
53 | Kronthaler, Tim | ORMC Königsbrunn | 113 | +2 | +855 | 113 | 1 | 8 | 113 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Emich, Manuel | MP Race Team | 113 | +0 | +855 | 113 | 1 | 8 | 113 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Käfer, Nico | 113 | +0 | +855 | 113 | 1 | 8 | 113 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
56 | Dorschner, Stefan | 112 | +1 | +856 | 112 | 1 | 9 | 112 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
57 | Maraj, Julian | MSG Günzburg | 111 | +1 | +857 | 111 | 1 | 10 | 111 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
58 | Gerhauser, Dominic | TSV 1871 Augsburg | 93 | +18 | +875 | 93 | 1 | 28 | 93 |