LRP-HPI-Challenge 2009/10 Class Stock Group Middle | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | |||||||||||||||||||||||||||||
Lahntal | Andernach | Eppelheim | Hütschenh... | Heuchelheim | Rüsselshe... | Idar-Ober... | Morschheim | Schaafheim | Rüsselshe... | Rüsselshe... | Solms | Goldstein | Beerfelden | Idar-Ober... | Rüsselshe... | Hütschenh... | Wiesbaden | Lahntal | ||||||||||||||||||||||||||||||
16.08.09 | 23.08.09 | 20.09.09 | 03.10.09 | 18.10.09 | 01.11.09 | 22.11.09 | 06.12.09 | 03.01.10 | 17.01.10 | 31.01.10 | 14.02.10 | 28.02.10 | 14.03.10 | 25.04.10 | 09.05.10 | 22.05.10 | 06.06.10 | 27.06.10 | ||||||||||||||||||||||||||||||
Rank | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | 20 Starter | 20 Starter | 5 Starter | 22 Starter | 15 Starter | 21 Starter | 19 Starter | 25 Starter | 21 Starter | 12 Starter | 17 Starter | 22 Starter | 14 Starter | 11 Starter | 10 Starter | 11 Starter | 13 Starter | 25 Starter | 13 Starter | |||||||||||||||||||||
1 | Sobota, Peter jun. | TC Heuchelheim | 2424 | 173 | 5 | 12 | 14 | 6 | 125 | 1 | 200 | 3 | 161 | 3 | 161 | 2 | 180 | 1 | 200 | 1 | 200 | 2 | 180 | 1 | 200 | 2 | 180 | 2 | 180 | 3 | 161 | 1 | 200 | 12 | 96 | |||||||||||||
2 | Sakaguchi, Dai | TS Grossauheim | 2093 | +331 | +331 | 150 | 3 | 8 | 14 | 1 | 200 | 1 | 200 | 2 | 180 | 1 | 200 | 16 | 80 | 9 | 110 | 8 | 115 | 4 | 145 | 6 | 125 | 13 | 92 | 6 | 125 | 2 | 180 | 2 | 180 | 3 | 161 | |||||||||||
3 | Mertke, Christian | VfR Rüsselsheim | 2033 | +60 | +391 | 145 | 2 | 8 | 14 | 7 | 120 | 10 | 105 | 11 | 100 | 9 | 110 | 3 | 161 | 3 | 161 | 9 | 110 | 5 | 130 | 8 | 115 | 3 | 161 | 1 | 200 | 2 | 180 | 1 | 200 | 2 | 180 | |||||||||||
4 | Helm, Christopher | MAC Idar-Oberstein | 1785 | +248 | +639 | 128 | 1 | 7 | 14 | 4 | 145 | 2 | 180 | 4 | 145 | 20 | 64 | 5 | 130 | 8 | 115 | 17 | 76 | 7 | 120 | 7 | 120 | 8 | 115 | 8 | 115 | 1 | 200 | 5 | 130 | 5 | 130 | |||||||||||
5 | Kruse, Martin | MBC Goldstein | 1656 | +129 | +768 | 138 | 8 | 12 | 4 | 145 | 3 | 161 | 9 | 110 | 2 | 180 | 4 | 145 | 7 | 120 | 5 | 130 | 7 | 120 | 4 | 145 | 5 | 130 | 4 | 145 | 6 | 125 | ||||||||||||||||
6 | Macha, Daniel | MSV Linsengericht | 1499 | +157 | +925 | 100 | 1 | 15 | 12 | 96 | 19 | 68 | 14 | 88 | 22 | 57 | 16 | 80 | 12 | 96 | 14 | 88 | 12 | 96 | 10 | 105 | 9 | 110 | 8 | 115 | 4 | 145 | 7 | 120 | 9 | 110 | 6 | 125 | ||||||||||
7 | Wiessmann, Felix | AMC Lahntal | 1335 | +164 | +1089 | 134 | 4 | 10 | 7 | 120 | 6 | 125 | 7 | 120 | 4 | 145 | 6 | 125 | 2 | 180 | 5 | 130 | 7 | 120 | 6 | 125 | 4 | 145 | ||||||||||||||||||||
8 | Wagner, Manuel | MRC Longwy | 1200 | +135 | +1224 | 120 | 1 | 10 | 4 | 145 | 10 | 105 | 9 | 110 | 8 | 115 | 6 | 125 | 8 | 115 | 6 | 125 | 6 | 125 | 8 | 115 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||
9 | Tobiasch, Frederik | Team Hacker Germany | 1175 | +25 | +1249 | 98 | 12 | 15 | 84 | 12 | 96 | 7 | 120 | 15 | 84 | 12 | 96 | 17 | 76 | 15 | 84 | 10 | 105 | 9 | 110 | 7 | 120 | 16 | 80 | 7 | 120 | |||||||||||||||||
10 | Herzog, Boris | VfR Rüsselsheim | 1117 | +58 | +1307 | 112 | 2 | 10 | 9 | 110 | 16 | 80 | 9 | 110 | 13 | 92 | 10 | 105 | 9 | 110 | 9 | 110 | 6 | 125 | 4 | 145 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||
11 | Stenger, Thomas | MAC Hütschenhausen | 1032 | +85 | +1392 | 129 | 5 | 8 | 11 | 100 | 11 | 100 | 3 | 161 | 4 | 145 | 3 | 161 | 5 | 130 | 10 | 105 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||||||
12 | Ohlef, Timm | MSV Linsengericht | 995 | +37 | +1429 | 111 | 1 | 9 | 3 | 161 | 7 | 120 | 14 | 88 | 9 | 110 | 12 | 96 | 11 | 100 | 11 | 100 | 8 | 115 | 10 | 105 | ||||||||||||||||||||||
13 | Bickendorf, Jan | MAC Idar-Oberstein | 860 | +135 | +1564 | 143 | 1 | 3 | 6 | 2 | 180 | 6 | 125 | 11 | 100 | 1 | 200 | 5 | 130 | 6 | 125 | |||||||||||||||||||||||||||
14 | Mächler, Max | MSC Sandhausen | 833 | +27 | +1591 | 119 | 1 | 4 | 7 | 8 | 115 | 1 | 200 | 4 | 145 | 3 | 161 | 7 | 120 | 13 | 92 | |||||||||||||||||||||||||||
15 | Wagner, Sebastian | WMC Wiesbaden | 759 | +74 | +1665 | 108 | 1 | 7 | 6 | 125 | 15 | 84 | 7 | 120 | 5 | 130 | 11 | 100 | 16 | 80 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||
16 | Kruse, Stefan | MBC Goldstein | 758 | +1 | +1666 | 126 | 2 | 6 | 8 | 115 | 10 | 105 | 13 | 92 | 3 | 161 | 2 | 180 | 10 | 105 | ||||||||||||||||||||||||||||
17 | Kunz, Tim | MAC Hütschenhausen | 738 | +20 | +1686 | 148 | 1 | 3 | 5 | 1 | 200 | 13 | 92 | 2 | 180 | 10 | 105 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||
18 | Sobota, Anton | TC Heuchelheim | 666 | +72 | +1758 | 133 | 3 | 5 | 9 | 110 | 4 | 145 | 10 | 105 | 4 | 145 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||
19 | Haas, Bernd | IGR Racing Team Runkel | 656 | +10 | +1768 | 131 | 1 | 4 | 5 | 2 | 180 | 3 | 161 | 8 | 115 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||
20 | Mayer, Yves | MSV Hürtgenwald | 588 | +68 | +1836 | 84 | 7 | 12 | 96 | 10 | 105 | 11 | 100 | 18 | 72 | 10 | 105 | 9 | 110 | |||||||||||||||||||||||||||||
21 | Hüter, Jürgen | TC Heuchelheim | 565 | +23 | +1859 | 94 | 1 | 6 | 16 | 80 | 5 | 130 | 14 | 88 | 8 | 115 | 16 | 80 | 18 | 72 | ||||||||||||||||||||||||||||
22 | Hiermann, Frank | TC Heuchelheim | 552 | +13 | +1872 | 92 | 2 | 6 | 14 | 88 | 5 | 130 | 6 | 125 | 3 | 161 | 25 | 48 | ||||||||||||||||||||||||||||||
23 | Guagliano, Federico | TC Heuchelheim | 505 | +47 | +1919 | 84 | 6 | 14 | 88 | 18 | 72 | 13 | 92 | 21 | 60 | 14 | 88 | 10 | 105 | |||||||||||||||||||||||||||||
24 | Schiller, Thorsten | South West Racing | 414 | +91 | +2010 | 83 | 2 | 5 | 17 | 76 | 19 | 68 | 4 | 145 | 6 | 125 | ||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | Leinburger, Steffen | TS Grossauheim | 400 | +14 | +2024 | 200 | 2 | 2 | 2 | 1 | 200 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
26 | Lang, Matthias | IGR Racing Team Runkel | 396 | +4 | +2028 | 132 | 1 | 1 | 3 | 1 | 200 | 11 | 100 | 12 | 96 | |||||||||||||||||||||||||||||||||
27 | Niesche, Stefan | TC Heuchelheim | 330 | +66 | +2094 | 165 | 1 | 2 | 2 | 1 | 200 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
28 | Fuchs, Frank | MSC Schöneck | 268 | +62 | +2156 | 89 | 3 | 12 | 96 | 22 | 57 | 8 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | Keding, Matthias | MBC Goldstein | 260 | +8 | +2164 | 87 | 3 | 11 | 100 | 12 | 96 | 20 | 64 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
30 | Beck, Alexander | VfR Rüsselsheim | 259 | +1 | +2165 | 86 | 3 | 17 | 76 | 8 | 115 | 19 | 68 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
31 | Heuer, Thomas | VfR Rüsselsheim | 251 | +8 | +2173 | 84 | 3 | 13 | 92 | 23 | 54 | 10 | 105 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
32 | Zacharias, Dustin | MRC Grossauheim | 249 | +2 | +2175 | 125 | 1 | 2 | 3 | 161 | 14 | 88 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | Salzmann, Thomas | RMSC Rüsselsheim | 248 | +1 | +2176 | 83 | 3 | 15 | 84 | 13 | 92 | 18 | 72 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | Rahn, Marc | TV St.Wendel 1861 | 236 | +12 | +2188 | 79 | 3 | 19 | 68 | 19 | 68 | 11 | 100 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | Fischer, Daniel | TSG/MST Estenfeld | 235 | +1 | +2189 | 78 | 2 | 3 | 10 | 105 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
36 | Schmejkal, Marcel | MAC Solms | 232 | +3 | +2192 | 77 | 3 | 19 | 68 | 16 | 80 | 15 | 84 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
37 | Hederich, Wolfgang | MSC Kirchhain | 225 | +7 | +2199 | 75 | 3 | 20 | 64 | 24 | 51 | 9 | 110 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | Baumbach, Tobias | DJK Andernach | 217 | +8 | +2207 | 109 | 2 | 6 | 125 | 13 | 92 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
39 | Herrmann, Frank | MAC Hütschenhausen | 215 | +2 | +2209 | 108 | 2 | 8 | 115 | 11 | 100 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | Loureiro, Antonio | MRC Grossauheim | 212 | +3 | +2212 | 71 | 3 | 21 | 60 | 20 | 64 | 14 | 88 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
41 | Kemmer, Patrick | MAC Idar-Oberstein | 211 | +1 | +2213 | 106 | 2 | 12 | 96 | 8 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | Romondia, Luca Tommaso | TV St.Wendel 1861 | 205 | +6 | +2219 | 103 | 2 | 11 | 100 | 10 | 105 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
43 | Keber, Peter | MRC Wiesbaden | 183 | +22 | +2241 | 61 | 3 | 18 | 72 | 24 | 51 | 21 | 60 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
44 | Gassauer, Patrick | WMC Wiesbaden | 180 | +3 | +2244 | 180 | 1 | 1 | 2 | 180 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ehrbar, David | MSC Sandhausen | 180 | +0 | +2244 | 180 | 1 | 1 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Geiger, Marcel | Die Kurvekuggler | 180 | +0 | +2244 | 180 | 1 | 1 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | Garbi, Patrick | RCR Peterberg | 172 | +8 | +2252 | 86 | 2 | 17 | 76 | 12 | 96 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
48 | Stubenrauch, Dirk | VfR Rüsselsheim | 168 | +4 | +2256 | 84 | 2 | 18 | 72 | 12 | 96 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Felten, Harald | 168 | +0 | +2256 | 84 | 2 | 15 | 84 | 15 | 84 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
50 | Klees, Martin | UMT Racing Team | 164 | +4 | +2260 | 82 | 2 | 16 | 80 | 15 | 84 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mehl, Reinhard | AMC Lahntal | 164 | +0 | +2260 | 82 | 2 | 18 | 72 | 13 | 92 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
52 | Franke, Oliver | RC Team Pr. Oldendorf | 161 | +3 | +2263 | 23 | 4 | 7 | 7 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
53 | Kemmer, Florian | MAC Idar-Oberstein | 160 | +1 | +2264 | 80 | 2 | 15 | 84 | 17 | 76 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
54 | Anghel, Carsten | TC Heuchelheim | 158 | +2 | +2266 | 79 | 2 | 25 | 48 | 9 | 110 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
55 | Stamm, Hendrik | MSC Ober-Mörlen | 146 | +12 | +2278 | 73 | 2 | 13 | 92 | 23 | 54 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
56 | Unterweger, Max | Die Kurvekuggler | 145 | +1 | +2279 | 73 | 2 | 2 | 4 | 145 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gehrig, Jan | Die Kurvekuggler | 145 | +0 | +2279 | 145 | 1 | 1 | 4 | 145 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
58 | Thiele, Christoph | MCC Rheda-Wiedenbrück | 130 | +15 | +2294 | 130 | 1 | 1 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Weber, Max | Zwergenhäuschen Racing Team | 130 | +0 | +2294 | 22 | 2 | 4 | 6 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Dimler, Hanjo | Die Kurvekuggler | 130 | +0 | +2294 | 130 | 1 | 1 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
61 | Blech, Sascha | AMC Lahntal | 128 | +2 | +2296 | 64 | 2 | 19 | 68 | 21 | 60 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
62 | Koch, Michael | RT Oberhausen | 120 | +8 | +2304 | 30 | 3 | 4 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
63 | Soltau, Sven | UFM Racing Team | 110 | +10 | +2314 | 12 | 8 | 9 | 9 | 110 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
64 | Zorn, Thorsten | MBC Goldstein | 100 | +10 | +2324 | 100 | 1 | 11 | 100 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Mateos, Daniel | VfR Rüsselsheim | 100 | +0 | +2324 | 100 | 1 | 11 | 100 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Weisenstein, Holger | TS Grossauheim | 100 | +0 | +2324 | 100 | 1 | 11 | 100 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Römling, Rüdiger | IGR Racing Team Runkel | 100 | +0 | +2324 | 100 | 1 | 11 | 100 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
68 | Funke, Chris | MAC Lauf | 92 | +8 | +2332 | 12 | 1 | 4 | 8 | 13 | 92 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Weber, Tim | United Racing Team | 92 | +0 | +2332 | 12 | 6 | 8 | 13 | 92 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Galle, Benjamin | MAC Idar-Oberstein | 92 | +0 | +2332 | 92 | 1 | 13 | 92 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
71 | Glei, Andreas | 88 | +4 | +2336 | 88 | 1 | 14 | 88 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Hengen, Sascha | RCCM Luxemburg | 88 | +0 | +2336 | 88 | 1 | 14 | 88 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
73 | Sellmann, Martin | Zwergenhäuschen Racing Team | 80 | +8 | +2344 | 11 | 3 | 7 | 16 | 80 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
74 | Handke, Björn | 76 | +4 | +2348 | 76 | 1 | 17 | 76 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Schneider, Sascha | UMT Racing Team | 76 | +0 | +2348 | 76 | 1 | 17 | 76 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Weis, Thomas | MBC Goldstein | 76 | +0 | +2348 | 76 | 1 | 17 | 76 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Bartsch, Jill | MC Megadrom Heinsberg | 76 | +0 | +2348 | 25 | 1 | 3 | 17 | 76 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
78 | Lauten, Winfried | MAC Kenn | 72 | +4 | +2352 | 72 | 1 | 18 | 72 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Klappert, Marcel | DJK Andernach | 72 | +0 | +2352 | 72 | 1 | 18 | 72 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Schwarz, Werner | TV St.Wendel 1861 | 72 | +0 | +2352 | 72 | 1 | 18 | 72 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
81 | Walleser, Philipp | RCSF Singen | 68 | +4 | +2356 | 68 | 1 | 19 | 68 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Tittel, Kurt | MAC Kenn | 68 | +0 | +2356 | 68 | 1 | 19 | 68 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
83 | Greger, William | MAC Lauf | 64 | +4 | +2360 | 11 | 1 | 4 | 6 | 20 | 64 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rahn, Frank | TV St.Wendel 1861 | 64 | +0 | +2360 | 64 | 1 | 20 | 64 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Schlichte, Michael | MAC Lauf | 64 | +0 | +2360 | 64 | 1 | 20 | 64 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Handke, Gabriel | 64 | +0 | +2360 | 64 | 1 | 20 | 64 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
87 | Schenten, Frank | United Racing Team | 60 | +4 | +2364 | 60 | 1 | 21 | 60 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
May, Marcus | RC-Team Hockenheim | 60 | +0 | +2364 | 60 | 1 | 21 | 60 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
89 | Haßdenteufel, Thomas | TV St.Wendel 1861 | 57 | +3 | +2367 | 57 | 1 | 22 | 57 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Paul, Bernhard | MAC Kenn | 57 | +0 | +2367 | 57 | 1 | 22 | 57 |