LRP-HPI-Challenge 2007/08 Class Stock Group Middle | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
Luxemburg | Idar-Ober... | Beerfelden | Morschheim | Goldstein | Carpet Sp... | Rüsselshe... | Idar-Ober... | Solms | Andernach | Carpet Sp... | Beerfelden | Hütschenh... | Aschaffen... | Idar-Ober... | Eppelheim | St. Wendel | Andernach | Rüsselshe... |
23.09.07 | 30.09.07 | 14.10.07 | 04.11.07 | 18.11.07 | 02.12.07 | 29.12.07 | 20.01.08 | 03.02.08 | 10.02.08 | 24.02.08 | 09.03.08 | 12.04.08 | 27.04.08 | 18.05.08 | 01.06.08 | 08.06.08 | 29.06.08 | 13.07.08 |
Rank | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 13 Starter | 28 Starter | 22 Starter | 26 Starter | 21 Starter | 8 Starter | 30 Starter | 24 Starter | 23 Starter | 26 Starter | 9 Starter | 19 Starter | 12 Starter | 21 Starter | 30 Starter | 15 Starter | 13 Starter | 20 Starter | 17 Starter |
1 | | Winter, Manuel | MAC Hütschenhausen | 2265 | | | 189 | 8 | 11 | 12 | | | | 2 | 180 | 6 | 125 | 1 | 200 | 1 | 200 | | | 2 | 180 | 1 | 200 | | | 1 | 200 | | | | | 1 | 200 | 1 | 200 | 2 | 180 | 1 | 200 | | | | | 1 | 200 |
2 | | Schöler, Jens | | 1976 | +289 | +289 | 132 | | 8 | 15 | | 6 | 125 | 10 | 105 | 5 | 130 | 11 | 100 | 8 | 115 | 6 | 125 | 5 | 130 | | | 11 | 100 | 5 | 130 | 2 | 180 | 4 | 145 | 3 | 161 | 4 | 145 | 10 | 105 | 2 | 180 | | | | | | |
3 | | Buchner, Holger | Tsutsuna Racing | 1777 | +199 | +488 | 118 | | 5 | 15 | | 4 | 145 | 16 | 80 | 4 | 145 | 7 | 120 | 3 | 161 | | | 6 | 125 | 5 | 130 | | | 12 | 96 | 3 | 161 | 6 | 125 | 8 | 115 | 14 | 88 | 16 | 80 | 12 | 96 | | | | | 9 | 110 |
4 | | Schwinn, Markus | | 1547 | +230 | +718 | 141 | 2 | 7 | 11 | | | | | | | | | | 7 | 120 | 3 | 161 | 8 | 115 | 10 | 105 | 6 | 125 | | | 1 | 200 | 1 | 200 | 2 | 180 | 2 | 180 | | | 3 | 161 | | | | | | |
5 | | Münch, Uwe | | 1407 | +140 | +858 | 117 | | 4 | 12 | | | | | | 10 | 105 | 6 | 125 | 9 | 110 | | | 9 | 110 | 6 | 125 | 5 | 130 | 6 | 125 | | | 3 | 161 | 5 | 130 | 3 | 161 | | | 6 | 125 | | | | | | |
6 | | Kilian, Peter | | 1357 | +50 | +908 | 85 | | | 17 | 1 | 8 | 115 | 24 | 51 | 12 | 96 | 17 | 76 | 17 | 76 | 7 | 120 | 26 | 45 | 14 | 88 | 19 | 68 | | | 6 | 125 | 13 | 92 | 9 | 110 | 11 | 100 | 21 | 60 | 11 | 100 | | | | | 16 | 80 |
7 | | Hüter, Jürgen | TC Heuchelheim | 1316 | +41 | +949 | 101 | | 4 | 13 | | | | | | 8 | 115 | 18 | 72 | 12 | 96 | 5 | 130 | 23 | 54 | | | 10 | 105 | 14 | 88 | | | 10 | 105 | | | | | 12 | 96 | 4 | 145 | | | 5 | 130 | 2 | 180 |
8 | | Olah, Alexander | MCRT Aschaffenburg | 1209 | +107 | +1056 | 134 | | 6 | 9 | | 3 | 161 | 8 | 115 | 3 | 161 | 3 | 161 | 6 | 125 | | | | | 3 | 161 | 2 | 180 | | | 4 | 145 | | | | | | | | | | | | | | | | |
9 | | Köhler, Stefan | Statler & Waldorf Racing | 1066 | +143 | +1199 | 152 | 3 | 7 | 7 | | | | 4 | 145 | | | | | 2 | 180 | | | 3 | 161 | 2 | 180 | 1 | 200 | | | | | | | | | | | 1 | 200 | | | | | | | | |
10 | | Müller, Jens | | 931 | +135 | +1334 | 103 | | 1 | 9 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 19 | 68 | 8 | 115 | 15 | 84 | 6 | 125 | 7 | 120 | 15 | 84 | 10 | 105 | | | 11 | 100 | 5 | 130 |
11 | | Englert, Andre | Hobby-Theke Aschaffenburg | 888 | +43 | +1377 | 99 | | 2 | 9 | | | | | | | | 14 | 88 | 10 | 105 | | | 11 | 100 | 7 | 120 | 8 | 115 | 11 | 100 | 5 | 130 | 5 | 130 | | | | | | | | | | | | | | |
12 | | Keding, Matthias | MBC Goldstein | 851 | +37 | +1414 | 122 | 1 | 3 | 7 | | | | | | | | | | 5 | 130 | | | | | | | 3 | 161 | 7 | 120 | | | 8 | 115 | | | | | 6 | 125 | | | | | 1 | 200 | | |
13 | | Kilian, René | | 799 | +52 | +1466 | 67 | | | 12 | | 12 | 96 | 21 | 60 | 18 | 72 | 25 | 48 | 19 | 68 | 8 | 115 | 29 | 36 | 25 | 48 | | | | | | | | | | | 17 | 76 | | | 13 | 92 | | | | | 14 | 88 |
14 | | Helm, Christopher | MAC Idar-Oberstein | 786 | +13 | +1479 | 157 | | 4 | 5 | | | | 7 | 120 | | | | | | | | | 4 | 145 | | | | | 2 | 180 | | | | | | | | | 3 | 161 | | | 2 | 180 | | | | |
15 | | Megerlin, Andreas | VfR Rüsselsheim | 725 | +61 | +1540 | 181 | 2 | 4 | 4 | | | | | | | | 2 | 180 | | | 1 | 200 | 1 | 200 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 4 | 145 |
16 | | Maurer, Gerrit | RC Rodgau | 720 | +5 | +1545 | 144 | | 4 | 5 | | | | | | 2 | 180 | | | 4 | 145 | | | 7 | 120 | | | | | | | | | | | | | | | | | 5 | 130 | | | 4 | 145 | | |
| | Scherer, Karlheinz | | 720 | +0 | +1545 | 103 | | 3 | 7 | | | | | | | | | | | | | | 15 | 84 | | | | | 20 | 64 | | | | | | | 5 | 130 | | | 7 | 120 | | | 3 | 161 | 3 | 161 |
18 | | Heimlich, Nils | | 713 | +7 | +1552 | 102 | | 2 | 7 | | | | | | 7 | 120 | 4 | 145 | 11 | 100 | | | 14 | 88 | | | 16 | 80 | | | | | 2 | 180 | | | | | | | | | | | | | | |
19 | | Hartmann, Andreas | TC Heuchelheim | 676 | +37 | +1589 | 113 | | 1 | 6 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 11 | 100 | 4 | 145 | 8 | 115 | 17 | 76 | 8 | 115 | | | | | 6 | 125 |
20 | | Hartung, Lukas | | 642 | +34 | +1623 | 107 | | 1 | 6 | | | | | | | | | | | | | | 17 | 76 | | | | | | | | | 9 | 110 | 12 | 96 | | | | | | | 5 | 130 | 9 | 110 | 7 | 120 |
21 | | Steinhage, Thomas | | 603 | +39 | +1662 | 101 | | | 6 | | | | 14 | 88 | 14 | 88 | | | | | | | | | 8 | 115 | 13 | 92 | | | | | | | | | 10 | 105 | | | | | | | 8 | 115 | | |
22 | | Lubitz, Sven | RMSC Rüsselsheim | 484 | +119 | +1781 | 61 | | | 8 | | | | | | | | | | 21 | 60 | | | | | | | | | 24 | 51 | 7 | 120 | 18 | 72 | | | 20 | 64 | 26 | 45 | | | | | 18 | 72 | | |
23 | | Englert, Florian | | 482 | +2 | +1783 | 80 | | | 6 | | | | | | | | 21 | 60 | | | | | 30 | 33 | | | 17 | 76 | | | | | 7 | 120 | | | 6 | 125 | 19 | 68 | | | | | | | | |
24 | | Stark, Ingo | RMSC Rüsselsheim | 472 | +10 | +1793 | 79 | | | 6 | | | | 11 | 100 | | | | | | | | | 12 | 96 | | | 14 | 88 | 13 | 92 | | | | | | | | | | | | | | | | | 12 | 96 |
25 | | Schneider, Sascha | UMT Racing Team | 445 | +27 | +1820 | 89 | | | 5 | | | | 18 | 72 | | | 12 | 96 | | | | | 22 | 57 | | | | | | | | | | | | | | | 8 | 115 | | | | | 10 | 105 | | |
26 | | Sobota, Anton | TC Heuchelheim | 432 | +13 | +1833 | 86 | | 1 | 5 | | | | | | 13 | 92 | 8 | 115 | | | | | 16 | 80 | 4 | 145 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
27 | | Garbi, Patrick | RCR Peterberg | 400 | +32 | +1865 | 133 | 2 | 2 | 3 | | 1 | 200 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 1 | 200 | | | | |
28 | | Bickendorf, Markus | MAC Idar-Oberstein | 390 | +10 | +1875 | 98 | | 1 | 4 | | 5 | 130 | 12 | 96 | | | 16 | 80 | | | | | | | 15 | 84 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
29 | | Losonsky, Björn | MBC Goldstein | 386 | +4 | +1879 | 64 | | | 6 | | | | | | | | | | | | | | | | | | 18 | 72 | 26 | 45 | | | 16 | 80 | | | | | 20 | 64 | | | | | 6 | 125 | | |
30 | | Seiler, Christoph | TV St.Wendel 1861 | 363 | +23 | +1902 | 91 | | | 4 | | | | | | | | 9 | 110 | | | | | | | 11 | 100 | | | | | | | | | | | | | 30 | 33 | | | 7 | 120 | | | | |
31 | | Romondia, Michele | | 359 | +4 | +1906 | 90 | | | 4 | | 9 | 110 | | | | | | | 14 | 88 | | | 24 | 51 | 9 | 110 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
32 | | Keim, Oliver | Fux Modified | 344 | +15 | +1921 | 86 | | | 4 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 12 | 96 | | | 14 | 88 | | | 17 | 76 | 15 | 84 |
33 | | Loureiro, Antonio | MRC Grossauheim | 323 | +21 | +1942 | 65 | | | 5 | | | | | | 22 | 57 | | | 18 | 72 | | | 27 | 42 | | | 21 | 60 | | | | | | | | | 13 | 92 | | | | | | | | | | |
34 | | Wessel, Klaus | | 318 | +5 | +1947 | 64 | | | 5 | | | | | | | | 20 | 64 | | | | | 21 | 60 | 16 | 80 | | | | | | | | | | | | | 31 | 30 | | | | | 15 | 84 | | |
35 | | Seibel, Kai | | 314 | +4 | +1951 | 63 | | | 5 | | | | | | | | | | | | | | 25 | 48 | | | 20 | 64 | 23 | 54 | | | 19 | 68 | | | 16 | 80 | | | | | | | | | | |
36 | | Schäfer, André | MAC Adenau | 307 | +7 | +1958 | 102 | | | 3 | | | | 9 | 110 | | | | | | | | | 13 | 92 | | | | | 10 | 105 | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
37 | | Bickendorf, Jan | MAC Idar-Oberstein | 306 | +1 | +1959 | 153 | | 2 | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 4 | 145 | | | 3 | 161 | | | | |
| | Rauch, Frank | | 306 | +0 | +1959 | 153 | | 2 | 2 | | | | 3 | 161 | | | | | | | | | | | | | 4 | 145 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
39 | | Galle, Janis | MAC Idar-Oberstein | 304 | +2 | +1961 | 101 | | | 3 | | 7 | 120 | 15 | 84 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 11 | 100 | | | | | | | | |
40 | | Gersdorff, Ivo | Modellfreunde-Rheinhessen | 303 | +1 | +1962 | 101 | | | 3 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 14 | 88 | 9 | 110 | | | | | 10 | 105 |
41 | | Fischer, Christian | AMC Lahntal | 300 | +3 | +1965 | 150 | | 1 | 2 | | | | | | | | | | | | 2 | 180 | | | | | 7 | 120 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
42 | | Handke, Björn | | 255 | +45 | +2010 | 128 | | 1 | 2 | | | | | | | | | | | | 4 | 145 | | | | | 9 | 110 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
43 | | Knüppel, Kai | | 249 | +6 | +2016 | 83 | | | 3 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 18 | 72 | | | | | | | | | 22 | 57 | | | | | 7 | 120 | | |
44 | | Hemmerling, Günter | MAC Zweibrücken | 237 | +12 | +2028 | 119 | | 1 | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 13 | 92 | | | 4 | 145 | | | | |
45 | | Rahn, Frank | TV St.Wendel 1861 | 215 | +22 | +2050 | 72 | | | 3 | | | | 20 | 64 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 24 | 51 | | | 11 | 100 | | | | |
46 | | Klees, Martin | UMT Racing Team | 206 | +9 | +2059 | 103 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | 12 | 96 | | | | | | | | | | | | | 9 | 110 | | | | | | | | |
47 | | Zawadil, Marcus | | 205 | +1 | +2060 | 68 | | | 3 | | | | | | 15 | 84 | 22 | 57 | 20 | 64 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
48 | | Lackmann, Andreas | MAC Hainburg | 203 | +2 | +2062 | 25 | | | 8 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 8 | 115 | | | | | | | | | | | | | | | 14 | 88 | | |
49 | | Maisch, Alexander | RMSC Rüsselsheim | 200 | +3 | +2065 | 200 | 1 | 1 | 1 | | | | 1 | 200 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Dimler, Hanjo | Die Kurvekuggler | 200 | +0 | +2065 | 200 | 1 | 1 | 1 | | | | | | 1 | 200 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
51 | | Schwarz, Werner | TV St.Wendel 1861 | 199 | +1 | +2066 | 100 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 15 | 84 | 8 | 115 | | | | |
52 | | Neumann, Lukas | | 197 | +2 | +2068 | 99 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 10 | 105 | | | | | | | 13 | 92 | | | | |
53 | | May, Marcus | RC-Team Hockenheim | 196 | +1 | +2069 | 98 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 12 | 96 | 11 | 100 |
54 | | Geiermann, Thomas | | 191 | +5 | +2074 | 64 | | | 3 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 22 | 57 | | | | | | | | | 27 | 42 | | | | | 13 | 92 | | |
55 | | Cherdron, Marco | | 190 | +1 | +2075 | 63 | | | 3 | | | | 19 | 68 | | | 19 | 68 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 23 | 54 | | | | | | | | |
56 | | Rüllig, Dieter | RT Hoher Vogelsberg | 186 | +4 | +2079 | 93 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 9 | 110 | | | | | | | | | | | | | | | 17 | 76 |
57 | | Romondia, Luca Tommaso | TV St.Wendel 1861 | 182 | +4 | +2083 | 91 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 18 | 72 | | | 9 | 110 | | | | |
58 | | Steger, Eva-Maria | MAC Idar-Oberstein | 181 | +1 | +2084 | 60 | | | 3 | | | | 22 | 57 | | | | | | | | | | | 20 | 64 | | | | | | | | | | | 21 | 60 | | | | | | | | | | |
59 | | Beck, Alexander | VfR Rüsselsheim | 180 | +1 | +2085 | 180 | | 1 | 1 | | 2 | 180 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Spieß, Roland | VRT Reutlingen | 180 | +0 | +2085 | 26 | | 4 | 7 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 2 | 180 | | |
61 | | Glaß, Reiner | | 169 | +11 | +2096 | 85 | | | 2 | | | | | | | | 10 | 105 | | | | | 20 | 64 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
62 | | Blecher, Marc | | 168 | +1 | +2097 | 42 | 1 | 1 | 4 | | | | | | | | | | | | | | 18 | 72 | | | 12 | 96 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Rüllig, Daniel | RT Hoher Vogelsberg | 168 | +0 | +2097 | 84 | | | 2 | | | | | | | | | | 13 | 92 | | | | | | | | | | | | | 17 | 76 | | | | | | | | | | | | | | |
64 | | Stubenrauch, Dirk | VfR Rüsselsheim | 164 | +4 | +2101 | 82 | | | 2 | | | | | | 16 | 80 | | | 15 | 84 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Wenzel, Nadine | MAC Idar-Oberstein | 164 | +0 | +2101 | 82 | | | 2 | | | | 13 | 92 | | | | | | | | | | | 18 | 72 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
66 | | Wilke, Karl-Heinz | UFM Racing Team | 161 | +3 | +2104 | 81 | | 2 | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 3 | 161 | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
67 | | Schwenk, Matthias | | 153 | +8 | +2112 | 51 | | | 3 | | | | 28 | 39 | 21 | 60 | 23 | 54 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
68 | | Miksche, Manuel | DJK Andernach | 145 | +8 | +2120 | 29 | 1 | 4 | 5 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 4 | 145 | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
69 | | Davis, Scott | MCRT Aschaffenburg | 130 | +15 | +2135 | 130 | | 1 | 1 | | | | 5 | 130 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Steringer, Philipp | RC-Team Hockenheim | 130 | +0 | +2135 | 130 | | 1 | 1 | | | | | | | | 5 | 130 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Kemmer, Patrick | MAC Idar-Oberstein | 130 | +0 | +2135 | 130 | | 1 | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 5 | 130 | | | | | | | | |
72 | | Kemmer, Florian | MAC Idar-Oberstein | 128 | +2 | +2137 | 64 | | | 2 | | | | | | | | 13 | 92 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 29 | 36 | | | | | | | | |
73 | | Guzzardella, Mario | | 125 | +3 | +2140 | 63 | | | 2 | | | | | | | | 26 | 45 | 16 | 80 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Adam, Andreas | | 125 | +0 | +2140 | 125 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 6 | 125 | | | | |
| | Volz, Thomas | Tsutsuna Racing | 125 | +0 | +2140 | 125 | | | 1 | | | | 6 | 125 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
76 | | Malsy, Thomas | | 123 | +2 | +2142 | 62 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | 28 | 39 | | | | | | | | | | | | | 15 | 84 | | | | | | | | | | |
77 | | Haag, Hans-Werner | | 120 | +3 | +2145 | 120 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 7 | 120 | | | | | | | | | | | | |
| | Heise, Gunnar | MAC Zweibrücken | 120 | +0 | +2145 | 120 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 7 | 120 | | | | | | | | |
79 | | Becker, Patrick | MAC Idar-Oberstein | 118 | +2 | +2147 | 59 | | | 2 | | | | 27 | 42 | | | | | | | | | | | 17 | 76 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
80 | | Lotz, Oliver | Modellfreunde-Rheinhessen | 115 | +3 | +2150 | 115 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 8 | 115 |
81 | | Ganss, Jan | TS Grossauheim | 110 | +5 | +2155 | 110 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 9 | 110 | | | | | | | | | | |
| | Klappert, Gérard | DJK Andernach | 110 | +0 | +2155 | 55 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 9 | 110 | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Dimmerling, Jens | ORT Fulda | 110 | +0 | +2155 | 110 | | | 1 | | | | | | 9 | 110 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
84 | | Dedovich, Maikel | | 108 | +2 | +2157 | 54 | | | 2 | | | | 25 | 48 | | | | | | | | | | | 21 | 60 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
85 | | Cherdron, Sven | | 105 | +3 | +2160 | 53 | | | 2 | | | | 23 | 54 | | | 24 | 51 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Neumann, Klaus | | 105 | +0 | +2160 | 105 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 10 | 105 | | | | |
| | Hartung, Jonas | | 105 | +0 | +2160 | 105 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | 10 | 105 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Hellenbrand, Frédéric | | 105 | +0 | +2160 | 105 | | | 1 | | 10 | 105 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
89 | | Hilger, Nikolaus | DJK Andernach | 100 | +5 | +2165 | 100 | | | 1 | | 11 | 100 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Neumann, Lars | ORT Fulda | 100 | +0 | +2165 | 100 | | | 1 | | | | | | 11 | 100 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Herrmann, Hans-Jürgen | MAC Idar-Oberstein | 100 | +0 | +2165 | 100 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 11 | 100 | | | | | | | | | | | | |
92 | | Dalferth, Andreas | Die Kurvekuggler | 96 | +4 | +2169 | 96 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 12 | 96 | | | | | | | | | | | | | | |
| | Risch, Bernhard | | 96 | +0 | +2169 | 96 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 12 | 96 | | | | |
94 | | Engel, Dieter | AMC Lahntal | 92 | +4 | +2173 | 92 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 13 | 92 |
| | Flaccus, Andreas | | 92 | +0 | +2173 | 92 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | 13 | 92 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Buchner, Christopher | DJK Andernach | 92 | +0 | +2173 | 23 | | | 4 | | 13 | 92 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
97 | | Boden, Manuel | | 88 | +4 | +2177 | 88 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 14 | 88 | | | | | | | | | | | | | | |
98 | | Wolff, Marcel | | 84 | +4 | +2181 | 84 | | | 1 | | | | | | | | 15 | 84 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Reiner, Peter | MRC Rheinland | 84 | +0 | +2181 | 84 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | 15 | 84 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Wingerath, Lennert | | 84 | +0 | +2181 | 84 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 15 | 84 | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
101 | | Klappert, Marcel | DJK Andernach | 80 | +4 | +2185 | 40 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 16 | 80 | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Schwarz, Steffen | | 80 | +0 | +2185 | 80 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 16 | 80 | | |
103 | | Mamat, Fabian | Ackermann Modellbau | 76 | +4 | +2189 | 38 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 17 | 76 | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Heinisch, Rene | | 76 | +0 | +2189 | 76 | | | 1 | | | | | | 17 | 76 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Schmidt, Christian | | 76 | +0 | +2189 | 76 | | | 1 | | | | 17 | 76 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
106 | | Rehbein, Knut Felix | | 72 | +4 | +2193 | 72 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 18 | 72 | | | | | | | | | | |
107 | | Schöppner, Andreas | ORT Fulda | 68 | +4 | +2197 | 68 | | | 1 | | | | | | 19 | 68 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Mamat, Guido | RC-Land Heilbronn | 68 | +0 | +2197 | 34 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | 19 | 68 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Schenten, Frank | United Racing Team | 68 | +0 | +2197 | 68 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | 19 | 68 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Schottstedt, Jürgen | | 68 | +0 | +2197 | 68 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 19 | 68 | | | | | | | | | | |
| | Schmittgen, Harald | DJK Andernach | 68 | +0 | +2197 | 68 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 19 | 68 | | |
112 | | Kiesewetter, Michael | DJK Andernach | 64 | +4 | +2201 | 64 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 20 | 64 | | |
| | Wirth, Peter | | 64 | +0 | +2201 | 64 | | | 1 | | | | | | 20 | 64 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
114 | | Hummel, Elena | Team "Ewich op Jöck | 60 | +4 | +2205 | 20 | | | 3 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 21 | 60 | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
115 | | Barth, Björn | | 57 | +3 | +2208 | 57 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | 22 | 57 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Tittel, Kurt | MAC Kenn | 57 | +0 | +2208 | 57 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | 22 | 57 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
117 | | Lörscher, Heinz | Team Turtle-Racing Trier | 54 | +3 | +2211 | 54 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | 23 | 54 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Erker, Justus-Jonas | EMC Wehrheim | 54 | +0 | +2211 | 54 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | 23 | 54 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
119 | | Klappert, Dennis | DJK Andernach | 48 | +6 | +2217 | 24 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 25 | 48 | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
120 | | Rahn, Marc | TV St.Wendel 1861 | 45 | +3 | +2220 | 45 | | | 1 | | | | 26 | 45 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
121 | | Steger, Robin | Arneburger Race Team | 39 | +6 | +2226 | 39 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | 28 | 39 | | | | | | | | |
122 | | Rotter, Sascha | RC-Land Heilbronn | 0 | +39 | +2265 | 0 | 1 | 8 | 17 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Pyrka, Leszek | | 0 | | +2265 | 0 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Männel, Patrick | | 0 | | +2265 | 0 | | 9 | 16 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Oehler, Thomas | MAC Burgdorf | 0 | | +2265 | 0 | 1 | 3 | 15 | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Schechinger, Simon | MCSS Althengstett | 0 | | +2265 | 0 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Weber, Tim | United Racing Team | 0 | | +2265 | 0 | | 2 | 9 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Pyrka, Stanislaw | | 0 | | +2265 | 0 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Pichler, André | MP Race Team | 0 | | +2265 | 0 | | 2 | 6 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Schober, Daniel | MCG Remstal | 0 | | +2265 | 0 | | 1 | 9 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Wucharz, Jürgen | MSC Polizei Braunschweig | 0 | | +2265 | 0 | | | 7 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Minges, Maximilian | 1. MBC Bamberg | 0 | | +2265 | 0 | | | 3 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Schäfer, Jogi | DJK Andernach | 0 | | +2265 | 0 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Wienen, Kevin | Team Hopf | 0 | | +2265 | 0 | | 7 | 9 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Weber, Max | Zwergenhäuschen Racing Team | 0 | | +2265 | 0 | 1 | 7 | 11 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Swijsen, Urbain | Team Corally Belgien | 0 | | +2265 | 0 | | | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Reutter, Oliver | MCG Strohgäu | 0 | | +2265 | 0 | 1 | 1 | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Kirchhefer, Christoph | MAG Visselhövede | 0 | | +2265 | 0 | | 4 | 4 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Severt, Thorsten | RCweb.de Racing Team | 0 | | +2265 | 0 | | 1 | 1 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Brockmann, Björn | Team Durango/Hobbico | 0 | | +2265 | 0 | 2 | 5 | 5 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Borowski, Julian | Team GM-Racing | 0 | | +2265 | 0 | 1 | 1 | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Walz, Jörg | AC Erlangen | 0 | | +2265 | 0 | 2 | 7 | 9 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Di Michele, Daniel | Team Hopf | 0 | | +2265 | 0 | | 1 | 3 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Faulhaber, Florian | OR-Trackh. Hamburg | 0 | | +2265 | 0 | 9 | 10 | 11 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Dietz, Michael | TSV Gelenau | 0 | | +2265 | 0 | 10 | 15 | 16 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Thüner, Stefan | MSC Löhne | 0 | | +2265 | 0 | | 4 | 5 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Hilbert, Moritz | TSV Gelenau | 0 | | +2265 | 0 | | 3 | 7 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Graupner, Sven | | 0 | | +2265 | 0 | | 1 | 4 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |
| | Kroh, Sebastian | RCC Dresden | 0 | | +2265 | 0 | | | 2 | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | | |