DMC SM 2007/08 Class VG10SCA Group West | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | |||||||||||||||||
Hamm | Dormagen | Düren | Oberhausen | Rhein Ahr | Düren | ||||||||||||||||||
06.04.08 | 18.05.08 | 01.06.08 | 22.06.08 | 20.07.08 | 24.08.08 | ||||||||||||||||||
Rank | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 27 Starter | 38 Starter | 31 Starter | 46 Starter | 31 Starter | 41 Starter | ||||||||
1 | Mobers, Markus | Megadrom Geilenkirchen | 721 | 180 | 3 | 4 | 2 | 190 | 2 | 190 | 2 | 190 | 8 | 151 | |||||||||
2 | Püpke, Rene | MAC Walsum | 699 | +22 | +22 | 175 | 1 | 3 | 5 | 1 | 4 | 173 | 1 | 200 | 6 | 160 | 23 | 76 | 5 | 166 | |||
3 | Bürge, Sebastian | ORC Essen | 687 | +12 | +34 | 172 | 1 | 3 | 4 | 5 | 166 | 1 | 200 | 5 | 166 | 7 | 155 | ||||||
4 | Fleischer, Dieter | RC-RT Troisdorf | 643 | +44 | +78 | 161 | 1 | 5 | 1 | 7 | 155 | 4 | 173 | 7 | 155 | 8 | 151 | 6 | 160 | ||||
5 | Weyhoven, Andreas | RG Rheinland | 631 | +12 | +90 | 158 | 1 | 6 | 2 | 11 | 133 | 10 | 143 | 7 | 155 | 24 | 73 | 6 | 160 | 4 | 173 | ||
6 | Veronesi, Federico | 2-speed racing team | 595 | +36 | +126 | 149 | 1 | 4 | 12 | 124 | 9 | 147 | 3 | 181 | 10 | 143 | |||||||
7 | Bernhardt, Arndt | MC Dortmund | 584 | +11 | +137 | 146 | 1 | 5 | 1 | 9 | 147 | 21 | 82 | 5 | 166 | 9 | 147 | 12 | 124 | ||||
8 | Toennessen, Daniel | RMC Düren | 581 | +3 | +140 | 145 | 5 | 1 | 7 | 155 | 6 | 160 | 11 | 133 | 11 | 133 | 23 | 76 | |||||
9 | Südhoff, Frederik | MCC Rheda-Wiedenbrück | 563 | +18 | +158 | 141 | 1 | 3 | 4 | 4 | 173 | 2 | 190 | 1 | 200 | ||||||||
10 | Kreisig, Marc | RC-Car Shop Race Crew | 562 | +1 | +159 | 187 | 1 | 3 | 3 | 3 | 181 | 1 | 200 | 3 | 181 | ||||||||
11 | Muscara, Marco | RG Rheinland | 557 | +5 | +164 | 139 | 1 | 4 | 13 | 116 | 8 | 151 | 12 | 124 | 5 | 166 | |||||||
12 | Lehmann, Benjamin | MAC Walsum | 501 | +56 | +220 | 125 | 4 | 9 | 147 | 9 | 147 | 18 | 91 | 13 | 116 | ||||||||
13 | Hepp, Tobias | RMC Düren | 493 | +8 | +228 | 164 | 1 | 3 | 10 | 143 | 6 | 160 | 2 | 190 | |||||||||
14 | Thiele, Daniel | amc Hamm | 474 | +19 | +247 | 119 | 1 | 4 | 8 | 151 | 4 | 173 | 37 | 26 | 12 | 124 | |||||||
15 | Zens, Lucien | Team Rennschnecken | 444 | +30 | +277 | 111 | 6 | 2 | 13 | 116 | 15 | 103 | 13 | 116 | 30 | 40 | 31 | 38 | 14 | 109 | |||
16 | Zick, Reinhard | MAC Walsum | 434 | +10 | +287 | 109 | 4 | 11 | 133 | 17 | 94 | 13 | 116 | 18 | 91 | ||||||||
17 | Feldges, Wolfgang | RG Rheinland | 433 | +1 | +288 | 108 | 6 | 2 | 15 | 103 | 23 | 76 | 19 | 88 | 20 | 85 | 14 | 109 | 11 | 133 | |||
18 | Meister, Karl-Heinz | RT Harsewinkel | 400 | +33 | +321 | 200 | 2 | 2 | 2 | 1 | 200 | 1 | 200 | ||||||||||
19 | Küppers, Detlef | RMC Düren | 380 | +20 | +341 | 127 | 3 | 8 | 151 | 21 | 82 | 9 | 147 | ||||||||||
20 | Baldes, Uwe | MSC Adenau | 375 | +5 | +346 | 94 | 4 | 27 | 52 | 10 | 143 | 16 | 98 | 21 | 82 | ||||||||
21 | Heltzel, Michael | RMC Düren | 374 | +1 | +347 | 94 | 6 | 2 | 20 | 85 | 36 | 28 | 16 | 98 | 15 | 103 | 19 | 88 | 24 | 73 | |||
22 | Saarinen, Teemu | Fast Boys West | 354 | +20 | +367 | 177 | 2 | 2 | 3 | 181 | 4 | 173 | |||||||||||
23 | Rosskothen, Rainer | MRC Alst.-Oberhausen | 349 | +5 | +372 | 87 | 5 | 1 | 24 | 73 | 15 | 103 | 38 | 24 | 17 | 94 | 22 | 79 | |||||
24 | Derwall, Michael | RMC Düren | 341 | +8 | +380 | 85 | 5 | 1 | 16 | 98 | 29 | 43 | 26 | 58 | 18 | 91 | 17 | 94 | |||||
25 | Krause, Philipp | MRC Alst.-Oberhausen | 339 | +2 | +382 | 85 | 4 | 22 | 79 | 31 | 38 | 12 | 124 | 16 | 98 | ||||||||
26 | Köpp, Hubert | RMC Düren | 331 | +8 | +390 | 110 | 3 | 12 | 124 | 14 | 109 | 16 | 98 | ||||||||||
27 | Bialowons, Peter | 329 | +2 | +392 | 82 | 4 | 22 | 79 | 18 | 91 | 17 | 94 | 25 | 65 | |||||||||
28 | Prümper, Yannic | MAC Walsum | 317 | +12 | +404 | 159 | 1 | 2 | 5 | 166 | 8 | 151 | |||||||||||
29 | Drechsler, Dirk | ORC Essen | 315 | +2 | +406 | 158 | 2 | 6 | 160 | 7 | 155 | ||||||||||||
30 | Lokau, Karsten | Fast Boys West | 314 | +1 | +407 | 157 | 1 | 2 | 3 | 181 | 11 | 133 | |||||||||||
31 | Rausch, Bernd | Team Rennschnecken | 293 | +21 | +428 | 98 | 3 | 28 | 47 | 10 | 143 | 15 | 103 | ||||||||||
32 | Edelmann, Thomas | AMC Münster | 281 | +12 | +440 | 70 | 4 | 19 | 88 | 19 | 88 | 28 | 47 | 26 | 58 | ||||||||
33 | Baldes, Jörg | MSC Adenau | 278 | +3 | +443 | 70 | 4 | 25 | 65 | 41 | 12 | 20 | 85 | 13 | 116 | ||||||||
34 | Zschäbitz, Dirk | Team Rennschnecken | 277 | +1 | +444 | 69 | 6 | 2 | 18 | 91 | 27 | 52 | 26 | 58 | 31 | 38 | 23 | 76 | 31 | 38 | |||
35 | Prümper, Björn | New kids West | 263 | +14 | +458 | 132 | 1 | 2 | 3 | 181 | 21 | 82 | |||||||||||
36 | Peters, Jens | ORC Essen | 234 | +29 | +487 | 59 | 4 | 24 | 73 | 20 | 85 | 27 | 52 | 38 | 24 | ||||||||
37 | Hartmann, Jacqueline | Team Bigscaler | 219 | +15 | +502 | 73 | 3 | 26 | 58 | 19 | 88 | 24 | 73 | ||||||||||
38 | Wittek, Holger | RC Haltern | 218 | +1 | +503 | 109 | 2 | 14 | 109 | 14 | 109 | ||||||||||||
39 | Hohmann, Ralf | AMC Münster | 217 | +1 | +504 | 54 | 4 | 23 | 76 | 35 | 30 | 34 | 32 | 22 | 79 | ||||||||
40 | Levy, Alain | ORC Essen | 216 | +1 | +505 | 108 | 2 | 10 | 143 | 24 | 73 | ||||||||||||
41 | Spiess, Detlef | RMC Düren | 215 | +1 | +506 | 72 | 3 | 16 | 98 | 31 | 38 | 22 | 79 | ||||||||||
42 | Krohne, Markus | RT Harsewinkel | 212 | +3 | +509 | 71 | 3 | 14 | 109 | 38 | 24 | 22 | 79 | ||||||||||
43 | Salven, Michael | 2-speed racing team | 190 | +22 | +531 | 190 | 1 | 1 | 2 | 190 | |||||||||||||
Dietz, Thomas | RC-RT Troisdorf | 190 | +0 | +531 | 63 | 3 | 30 | 40 | 25 | 65 | 20 | 85 | |||||||||||
45 | Onasch, Alexander | 163 | +27 | +558 | 41 | 5 | 1 | 26 | 58 | 34 | 32 | 35 | 30 | 29 | 43 | 36 | 28 | ||||||
46 | Göhlich, Georg | MRG Voerde | 156 | +7 | +565 | 52 | 3 | 21 | 82 | 25 | 65 | 43 | 9 | ||||||||||
47 | Reschke, Dominik | MC Megadrom Heinsberg | 151 | +5 | +570 | 50 | 3 | 20 | 85 | 33 | 34 | 34 | 32 | ||||||||||
48 | Diemer, Ralf | 143 | +8 | +578 | 36 | 4 | 32 | 36 | 46 | 6 | 26 | 58 | 29 | 43 | |||||||||
49 | Baumann, Marcel | 130 | +13 | +591 | 65 | 2 | 17 | 94 | 32 | 36 | |||||||||||||
50 | Keller, Markus | Team Rennschnecken | 127 | +3 | +594 | 42 | 3 | 33 | 34 | 25 | 65 | 36 | 28 | ||||||||||
51 | Nauth, Claus | MRC Alst.-Oberhausen | 125 | +2 | +596 | 63 | 2 | 29 | 43 | 21 | 82 | ||||||||||||
52 | Fastenroth, Julian | 121 | +4 | +600 | 30 | 4 | 28 | 47 | 44 | 8 | 30 | 40 | 37 | 26 | |||||||||
53 | Pickartz, Marc | RMC Düren | 112 | +9 | +609 | 56 | 2 | 28 | 47 | 25 | 65 | ||||||||||||
54 | Weck, Dieter | RMC Düren | 103 | +9 | +618 | 52 | 2 | 18 | 91 | 41 | 12 | ||||||||||||
Kalinowski, Heinz-Jürgen | Megadrom Geilenkirchen | 103 | +0 | +618 | 103 | 1 | 15 | 103 | |||||||||||||||
56 | Fischer, Rolf | MC Megadrom Heinsberg | 102 | +1 | +619 | 34 | 3 | 37 | 26 | 32 | 36 | 30 | 40 | ||||||||||
57 | Duill, Jürgen | MCK Dormagen | 94 | +8 | +627 | 94 | 1 | 17 | 94 | ||||||||||||||
58 | Straube, Marvin | amc Hamm | 92 | +2 | +629 | 31 | 3 | 30 | 40 | 39 | 18 | 33 | 34 | ||||||||||
59 | Pütz, Michael | 88 | +4 | +633 | 88 | 1 | 19 | 88 | |||||||||||||||
60 | Mastronicola, Antonio | MC Megadrom Heinsberg | 82 | +6 | +639 | 41 | 2 | 27 | 52 | 35 | 30 | ||||||||||||
61 | Faigle, Heinz | RMC Düren | 76 | +6 | +645 | 76 | 1 | 23 | 76 | ||||||||||||||
62 | Püpke, Arno | MAC Walsum | 52 | +24 | +669 | 52 | 1 | 27 | 52 | ||||||||||||||
63 | Labik, Fähd | MRC Alst.-Oberhausen | 47 | +5 | +674 | 47 | 1 | 28 | 47 | ||||||||||||||
64 | Storck, Udo | MCK Dormagen | 43 | +4 | +678 | 43 | 1 | 29 | 43 | ||||||||||||||
65 | Becker, Stefan | 36 | +7 | +685 | 36 | 1 | 32 | 36 | |||||||||||||||
66 | Leute, Daniel | 18 | +18 | +703 | 18 | 1 | 39 | 18 | |||||||||||||||
67 | Altmann, Detlef | 15 | +3 | +706 | 15 | 1 | 40 | 15 | |||||||||||||||
Johenneken, Max | 15 | +0 | +706 | 15 | 1 | 40 | 15 | ||||||||||||||||
69 | Buchholz, Horst | 10 | +5 | +711 | 10 | 1 | 42 | 10 | |||||||||||||||
70 | Hunger, Philip | AMC Münster | 7 | +3 | +714 | 7 | 1 | 45 | 7 |