Tamiya-Euro-Cup 2015/16 Class M-Chassis | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Höckendorf | Harburgring | Schrecksb... | Magdeburg | Augsburg-... | Crailsheim | Burgstädt | Blankenfe... | Morschheim | Rohrbach | Aschaffen... | Günzburg | Herrenhaide | Hennef | Lauf | Plauen | Augsburg-... | Höckendorf | Herrenhaide | Hetzerath | Essen | Plauen | Pleinfeld | Weißenburg | Aschaffen... | Augsburg ... | Günzburg | Schrecksb... | Burgstädt | Lauf | Blankenfe... | Burgstädt | St.Wendel | Bad Berneck | Höckendorf | Zwönitz | Bamberg | Wiesbaden | Sonneberg | Kirchhain | Erlangen | Mettenheim | Zwickau | Andernach | Augsburg | Plauen | St.Wendel | Marktober... | Höckendorf | Druffel | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
06.09.15 | 20.09.15 | 18.10.15 | 18.10.15 | 18.10.15 | 25.10.15 | 01.11.15 | 01.11.15 | 07.11.15 | 15.11.15 | 22.11.15 | 29.11.15 | 29.11.15 | 06.12.15 | 06.12.15 | 13.12.15 | 03.01.16 | 04.01.16 | 10.01.16 | 16.01.16 | 07.02.16 | 07.02.16 | 07.02.16 | 07.02.16 | 14.02.16 | 21.02.16 | 28.02.16 | 06.03.16 | 13.03.16 | 20.03.16 | 03.04.16 | 10.04.16 | 16.04.16 | 17.04.16 | 24.04.16 | 01.05.16 | 01.05.16 | 07.05.16 | 15.05.16 | 21.05.16 | 22.05.16 | 29.05.16 | 29.05.16 | 04.06.16 | 05.06.16 | 05.06.16 | 18.06.16 | 19.06.16 | 10.07.16 | 24.07.16 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rank | gr. | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 2 Starter | 5 Starter | 5 Starter | 5 Starter | 3 Starter | 2 Starter | 6 Starter | 1 Starter | 9 Starter | 3 Starter | 3 Starter | 6 Starter | 3 Starter | 4 Starter | 2 Starter | 1 Starter | 8 Starter | 5 Starter | 5 Starter | 4 Starter | 7 Starter | 5 Starter | 4 Starter | 4 Starter | 6 Starter | 4 Starter | 1 Starter | 6 Starter | 8 Starter | 3 Starter | 1 Starter | 6 Starter | 3 Starter | 3 Starter | 7 Starter | 7 Starter | 6 Starter | 5 Starter | 9 Starter | 4 Starter | 3 Starter | 5 Starter | 4 Starter | 7 Starter | 5 Starter | 2 Starter | 5 Starter | 3 Starter | 7 Starter | 5 Starter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | Middle | Keller, Yvonne | Team "Ewich op Jöck" | 953 | 119 | 2 | 12 | 12 | 4 | 3 | 118 | 2 | 119 | 3 | 118 | 3 | 118 | 4 | 117 | 4 | 117 | 2 | 119 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | 3 | 118 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | South | Donath, Manfred | GFC Donath | 946 | +7 | +7 | 118 | 1 | 8 | 8 | 4 | 117 | 1 | 121 | 3 | 118 | 2 | 119 | 2 | 119 | 3 | 118 | 4 | 117 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | East | Vogel, Sven | Racing Team Zwönitz | 944 | +2 | +9 | 118 | 1 | 8 | 9 | 1 | 3 | 118 | 1 | 121 | 5 | 116 | 4 | 117 | 4 | 117 | 2 | 119 | 6 | 115 | 3 | 118 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | Middle | Neubert, Benedikt | MCRT Aschaffenburg | 941 | +3 | +12 | 118 | 1 | 7 | 8 | 4 | 117 | 7 | 114 | 2 | 119 | 1 | 121 | 4 | 117 | 2 | 119 | 4 | 117 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | East | Wellhöfer, Pierre | Classic Team Sachsen | 931 | +10 | +22 | 116 | 5 | 8 | 5 | 116 | 2 | 119 | 4 | 117 | 4 | 117 | 7 | 114 | 7 | 114 | 6 | 115 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | East | Zierold, Michel | Wilkau-Haßlau | 836 | +95 | +117 | 119 | 5 | 6 | 7 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 9 | 112 | 2 | 119 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | South | Drost, Peter | Team MMR | 833 | +3 | +120 | 119 | 3 | 7 | 7 | 1 | 121 | 3 | 118 | 3 | 118 | 1 | 121 | 4 | 117 | 4 | 117 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | Middle | Ruth, Thorsten | MCRT Aschaffenburg | 829 | +4 | +124 | 118 | 1 | 7 | 7 | 2 | 119 | 5 | 116 | 1 | 121 | 3 | 118 | 3 | 118 | 3 | 118 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | South | Rduch, Wolfgang | Team Harburgring | 828 | +1 | +125 | 118 | 1 | 6 | 7 | 2 | 119 | 2 | 119 | 8 | 113 | 1 | 121 | 3 | 118 | 2 | 119 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | South | Laminit, Sandro | Racing Team Mering | 827 | +1 | +126 | 118 | 1 | 7 | 7 | 3 | 118 | 1 | 121 | 3 | 118 | 5 | 116 | 3 | 118 | 3 | 118 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | South | Reile, Pascal | ORMC Königsbrunn | 712 | +115 | +241 | 119 | 2 | 5 | 6 | 2 | 119 | 1 | 121 | 7 | 114 | 1 | 121 | 2 | 119 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | South | Stegmeier, Herbert | MCC Crailsheim | 703 | +9 | +250 | 117 | 5 | 6 | 4 | 117 | 2 | 119 | 3 | 118 | 6 | 115 | 3 | 118 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | East | Kroh, Thomas | MSC Höckendorf | 700 | +3 | +253 | 117 | 5 | 6 | 3 | 118 | 5 | 116 | 4 | 117 | 5 | 116 | 7 | 114 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | East | Gebert, Ricarda | Racing Team Weimar | 694 | +6 | +259 | 116 | 1 | 2 | 6 | 5 | 116 | 6 | 115 | 1 | 121 | 6 | 115 | 8 | 113 | 7 | 114 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 | East | Frömel, Jörg | Annaberg | 601 | +93 | +352 | 120 | 3 | 5 | 5 | 2 | 119 | 1 | 121 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | Middle | Schmittgen, Harald | DJK Andernach | 598 | +3 | +355 | 120 | 3 | 5 | 5 | 1 | 121 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | East | Dietrich, Julia | MSC Höckendorf | 595 | +3 | +358 | 119 | 5 | 5 | 2 | 119 | 2 | 119 | 2 | 119 | 2 | 119 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | South | Frenzel, Jörg | SpVgg Erlangen | 591 | +4 | +362 | 118 | 1 | 5 | 5 | 3 | 118 | 2 | 119 | 5 | 116 | 4 | 117 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | East | Müller, Mario | MSZ Zwönitz | 590 | +1 | +363 | 118 | 5 | 5 | 3 | 118 | 3 | 118 | 3 | 118 | 2 | 119 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 | Middle | Schmittgen, Bianca | 588 | +2 | +365 | 118 | 1 | 3 | 5 | 6 | 115 | 3 | 118 | 6 | 115 | 2 | 119 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | East | Zumpe, Stefan | akkus united | 587 | +1 | +366 | 117 | 4 | 5 | 3 | 118 | 6 | 115 | 3 | 118 | 3 | 118 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22 | South | Frenzel, Chris | SpVgg Erlangen | 585 | +2 | +368 | 117 | 4 | 5 | 4 | 117 | 4 | 117 | 6 | 115 | 2 | 119 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23 | East | Haenes, Kai | akkus united | 581 | +4 | +372 | 116 | 5 | 5 | 5 | 116 | 5 | 116 | 5 | 116 | 5 | 116 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
24 | South | Junker, Valentin | JAR Racing | 484 | +97 | +469 | 121 | 4 | 4 | 4 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Dietrich, Tobias | MSC Höckendorf | 484 | +0 | +469 | 121 | 4 | 4 | 4 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26 | South | Stocker, Alexander | MAC Mettenheim | 482 | +2 | +471 | 121 | 3 | 4 | 4 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27 | West | Budde, Hans-Dieter | Team Lütgenau | 480 | +2 | +473 | 120 | 2 | 4 | 4 | 2 | 119 | 1 | 121 | 2 | 119 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
28 | Middle | Eul, Michael | 475 | +5 | +478 | 119 | 2 | 4 | 4 | 1 | 121 | 4 | 117 | 5 | 116 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | West | Budde, Ruth | Team Lütgenau | 472 | +3 | +481 | 118 | 4 | 4 | 3 | 118 | 3 | 118 | 4 | 117 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30 | West | Kollmeyer, Markus | RC Car Bergisch-Born | 469 | +3 | +484 | 117 | 3 | 4 | 2 | 119 | 6 | 115 | 4 | 117 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
31 | East | Grusa, Tilmann | akkus united | 363 | +106 | +590 | 121 | 3 | 3 | 3 | 1 | 121 | 1 | 121 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
32 | South | Hoch, Edmund | 361 | +2 | +592 | 120 | 2 | 3 | 3 | 2 | 119 | 1 | 121 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | South | Theofilou, Antonius | 357 | +4 | +596 | 119 | 1 | 3 | 3 | 4 | 117 | 2 | 119 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | Middle | Hahnel, Thomas | Racing Club Waldorf | 348 | +9 | +605 | 116 | 2 | 3 | 8 | 113 | 3 | 118 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | Middle | Seibel, Roland | 347 | +1 | +606 | 116 | 2 | 3 | 5 | 116 | 9 | 112 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
36 | East | Gebert, Nicole | Racing Team Weimar | 344 | +3 | +609 | 115 | 1 | 3 | 4 | 117 | 8 | 113 | 7 | 114 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
37 | South | Laurer, Holger | MAC Lauf | 238 | +106 | +715 | 119 | 2 | 2 | 2 | 119 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | South | Schamberger, Thomas | 235 | +3 | +718 | 118 | 2 | 2 | 2 | 119 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
39 | South | Stotz, Andreas | 234 | +1 | +719 | 117 | 2 | 2 | 4 | 117 | 4 | 117 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | West | Weinert, Georg | 233 | +1 | +720 | 117 | 2 | 2 | 4 | 117 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
41 | South | Stix, Reinhard | Team Harburgring | 232 | +1 | +721 | 116 | 2 | 2 | 5 | 116 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | West | Gutjahr, Thomas | Team Lütgenau | 231 | +1 | +722 | 116 | 1 | 2 | 7 | 114 | 4 | 117 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
43 | Middle | Paul, Achim | WMC Wiesbaden | 121 | +110 | +832 | 121 | 1 | 1 | 1 | 1 | 121 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
West | Weber, Ronald | United Racing Team | 121 | +0 | +832 | 121 | 1 | 1 | 1 | 1 | 121 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
45 | Middle | Keller, Dirk | Team "Ewich op Jöck" | 119 | +2 | +834 | 119 | 1 | 1 | 2 | 119 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Beckert, Steffen | Leipzig | 119 | +0 | +834 | 119 | 1 | 1 | 2 | 119 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | East | Hansel, Bastian | IG-Modellsport Aue | 118 | +1 | +835 | 118 | 1 | 1 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Feldt, Matthias | 1. MBC Bamberg | 118 | +0 | +835 | 118 | 1 | 1 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Hammesfahr, Patrick | 118 | +0 | +835 | 118 | 1 | 1 | 3 | 118 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
West | Herwig, Marcus | Team Lütgenau | 118 | +0 | +835 | 118 | 1 | 1 | 3 | 118 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
51 | East | Bellack, Wolfgang | MSC Höckendorf | 116 | +2 | +837 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Klenner, André | 116 | +0 | +837 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Raab, Ralf | 116 | +0 | +837 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Hummel, Gabriele | Team "Ewich op Jöck" | 116 | +0 | +837 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
West | Jeske, Martin | Team Lütgenau | 116 | +0 | +837 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Grimmer, Hannes | MSC Höckendorf | 116 | +0 | +837 | 116 | 1 | 1 | 5 | 116 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
57 | South | Drost, Dietmar | Team MMR | 115 | +1 | +838 | 115 | 1 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Michels, Andreas | MCC Nufringen | 115 | +0 | +838 | 115 | 1 | 6 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Malak, Dirk | Team Fond Racing | 115 | +0 | +838 | 115 | 1 | 6 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Panten, Celine | 115 | +0 | +838 | 115 | 1 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Löffler, Jens | 115 | +0 | +838 | 115 | 1 | 6 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
62 | Middle | Panten, Yvonne | 114 | +1 | +839 | 114 | 1 | 7 | 114 |