DMC SM 2004/05 Class VG10SCA Group West | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||||||||||||||||
Hamm | Alst.-Obe... | Heinsberg | Düren | Hamm | |||||||||||||||||
17.04.05 | 01.05.05 | 15.05.05 | 12.06.05 | 26.06.05 | |||||||||||||||||
Rank | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 39 Starter | 50 Starter | 38 Starter | 48 Starter | 44 Starter | |||||||
1 | Saarinen, Teemu | Fast Boys West | 600 | 200 | 4 | 4 | 4 | 1 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | |||||
2 | Kinscher, Michael | 535 | +65 | +65 | 178 | 3 | 3 | 3 | 181 | 3 | 181 | 4 | 173 | ||||||||
3 | Mobers, Markus | Megadrom Geilenkirchen | 533 | +2 | +67 | 178 | 1 | 2 | 4 | 1 | 22 | 79 | 1 | 200 | 6 | 160 | 4 | 173 | |||
4 | Levy, Alain | ORC Essen | 523 | +10 | +77 | 174 | 2 | 4 | 1 | 10 | 143 | 17 | 94 | 2 | 190 | 2 | 190 | ||||
5 | Piperato, Alex | SSG Ronsdorf | 505 | +18 | +95 | 168 | 3 | 5 | 2 | 4 | 173 | 23 | 76 | 5 | 166 | 5 | 166 | 34 | 32 | ||
6 | Johan, Rick | 496 | +9 | +104 | 165 | 1 | 5 | 2 | 23 | 76 | 10 | 143 | 3 | 181 | 7 | 155 | 6 | 160 | |||
7 | Bürge, Sebastian | ORC Essen | 479 | +17 | +121 | 160 | 1 | 5 | 2 | 18 | 91 | 4 | 173 | 7 | 155 | 15 | 103 | 8 | 151 | ||
8 | Zick, Reinhard | MAC Walsum | 472 | +7 | +128 | 157 | 1 | 5 | 2 | 8 | 151 | 7 | 155 | 31 | 38 | 13 | 116 | 5 | 166 | ||
9 | Lokau, Karsten | Fast Boys West | 444 | +28 | +156 | 148 | 1 | 5 | 2 | 6 | 160 | 37 | 26 | 15 | 103 | 22 | 79 | 3 | 181 | ||
10 | Hähnel, Sebastian | MRC Alst.-Oberhausen | 426 | +18 | +174 | 142 | 1 | 4 | 1 | 15 | 103 | 2 | 190 | 18 | 91 | 11 | 133 | ||||
11 | Spiess, Detlef | RMC Düren | 408 | +18 | +192 | 136 | 2 | 4 | 1 | 5 | 166 | 5 | 166 | 36 | 28 | 23 | 76 | ||||
12 | Tappertzhofen, Udo | MRG Voerde | 405 | +3 | +195 | 135 | 3 | 6 | 160 | 16 | 98 | 9 | 147 | ||||||||
13 | Börs, Nicole | RG Rheinland | 395 | +10 | +205 | 132 | 3 | 9 | 147 | 12 | 124 | 12 | 124 | ||||||||
14 | Toennessen, Daniel | RMC Düren | 391 | +4 | +209 | 130 | 4 | 1 | 11 | 133 | 16 | 98 | 6 | 160 | 36 | 28 | |||||
15 | Budde, Sven | 377 | +14 | +223 | 126 | 4 | 1 | 9 | 147 | 8 | 151 | 22 | 79 | 36 | 28 | ||||||
16 | Weyhoven, Andreas | RG Rheinland | 366 | +11 | +234 | 122 | 5 | 2 | 21 | 82 | 35 | 30 | 11 | 133 | 8 | 151 | 41 | 12 | |||
17 | Lehmann, Benjamin | MAC Walsum | 358 | +8 | +242 | 119 | 1 | 3 | 21 | 82 | 4 | 173 | 15 | 103 | |||||||
18 | Kreisig, Marc | RC-Car Shop Race Crew | 333 | +25 | +267 | 111 | 1 | 3 | 14 | 109 | 33 | 34 | 2 | 190 | |||||||
Reckward, Daniel | Stoppelhopser Oberhausen | 333 | +0 | +267 | 167 | 1 | 2 | 2 | 190 | 10 | 143 | ||||||||||
20 | Laopreda, Arnon | RT Harsewinkel | 316 | +17 | +284 | 105 | 4 | 1 | 22 | 79 | 11 | 133 | 16 | 98 | 20 | 85 | |||||
21 | Thiele, Daniel | amc Hamm | 296 | +20 | +304 | 99 | 4 | 1 | 14 | 109 | 45 | 7 | 34 | 32 | 7 | 155 | |||||
Bender, Markus | MCC Rhein-Ahr | 296 | +0 | +304 | 99 | 3 | 19 | 88 | 25 | 65 | 10 | 143 | |||||||||
23 | Gilles, Tim | AMC Münster | 295 | +1 | +305 | 98 | 5 | 2 | 16 | 98 | 12 | 124 | 34 | 32 | 48 | 4 | 24 | 73 | |||
24 | Rosskothen, Rainer | MRC Alst.-Oberhausen | 294 | +1 | +306 | 98 | 5 | 2 | 17 | 94 | 46 | 6 | 21 | 82 | 14 | 109 | 18 | 91 | |||
25 | Müller, Peter | RC Haltern | 281 | +13 | +319 | 94 | 3 | 13 | 116 | 9 | 147 | 39 | 18 | ||||||||
26 | Weck, Dieter | RMC Düren | 277 | +4 | +323 | 92 | 5 | 2 | 27 | 52 | 32 | 36 | 10 | 143 | 21 | 82 | 32 | 36 | |||
27 | Harke, Stefan | RMC Düren | 269 | +8 | +331 | 135 | 1 | 2 | 3 | 181 | 19 | 88 | |||||||||
28 | Bordihn, Frank | 268 | +1 | +332 | 89 | 5 | 2 | 29 | 43 | 47 | 5 | 14 | 109 | 40 | 15 | 13 | 116 | ||||
29 | Nauth, Claus | MRC Alst.-Oberhausen | 262 | +6 | +338 | 87 | 4 | 1 | 7 | 155 | 34 | 32 | 24 | 73 | 33 | 34 | |||||
30 | Zens, Lucien | Team Rennschnecken | 249 | +13 | +351 | 83 | 5 | 2 | 30 | 40 | 15 | 103 | 27 | 52 | 17 | 94 | 35 | 30 | |||
Krohne, Markus | RT Harsewinkel | 249 | +0 | +351 | 83 | 5 | 2 | 19 | 88 | 50 | 2 | 23 | 76 | 20 | 85 | 28 | 47 | ||||
32 | Gerlings, Frank | MAT Oberhausen | 240 | +9 | +360 | 80 | 4 | 1 | 36 | 28 | 29 | 43 | 19 | 88 | 14 | 109 | |||||
33 | Hepp, Rüdiger | 236 | +4 | +364 | 79 | 4 | 1 | 12 | 124 | 19 | 88 | 38 | 24 | 47 | 5 | ||||||
34 | Bernhardt, Arndt | MC Dortmund | 232 | +4 | +368 | 77 | 4 | 1 | 28 | 47 | 17 | 94 | 18 | 91 | 31 | 38 | |||||
35 | Edelmann, Thomas | AMC Münster | 229 | +3 | +371 | 76 | 4 | 1 | 24 | 73 | 18 | 91 | 25 | 65 | 28 | 47 | |||||
36 | Buchholz, Markus | ORC Essen | 227 | +2 | +373 | 114 | 2 | 8 | 151 | 23 | 76 | ||||||||||
37 | Peters, Jens | ORC Essen | 190 | +37 | +410 | 63 | 5 | 2 | 33 | 34 | 42 | 10 | 13 | 116 | 35 | 30 | 30 | 40 | |||
38 | Koch, Michael | RT Oberhausen | 169 | +21 | +431 | 56 | 3 | 34 | 32 | 20 | 85 | 27 | 52 | ||||||||
39 | Göhlich, Georg | MRG Voerde | 168 | +1 | +432 | 56 | 3 | 41 | 12 | 26 | 58 | 16 | 98 | ||||||||
40 | Bahl, Fabian | 158 | +10 | +442 | 79 | 2 | 24 | 73 | 20 | 85 | |||||||||||
Heddergott, Oliver | 158 | +0 | +442 | 53 | 3 | 31 | 38 | 31 | 38 | 21 | 82 | ||||||||||
42 | Wiemann, Thomas | MAC Walsum | 157 | +1 | +443 | 79 | 2 | 38 | 24 | 11 | 133 | ||||||||||
43 | Schluß, Holger | MCC Rhein-Ahr | 152 | +5 | +448 | 51 | 3 | 25 | 65 | 28 | 47 | 30 | 40 | ||||||||
Hohmann, Ralf | AMC Münster | 152 | +0 | +448 | 51 | 4 | 1 | 26 | 58 | 43 | 9 | 32 | 36 | 26 | 58 | ||||||
45 | Kalinowski, Heinz-Jürgen | Megadrom Geilenkirchen | 147 | +5 | +453 | 147 | 1 | 9 | 147 | ||||||||||||
46 | Stoffels, Sven | MRC Alst.-Oberhausen | 143 | +4 | +457 | 48 | 3 | 27 | 52 | 41 | 12 | 22 | 79 | ||||||||
47 | Muscara, Marco | RG Rheinland | 142 | +1 | +458 | 71 | 2 | 12 | 124 | 39 | 18 | ||||||||||
48 | Hellwig, Axel | Racing Team Viol | 137 | +5 | +463 | 69 | 2 | 29 | 43 | 17 | 94 | ||||||||||
49 | Feldges, Wolfgang | RG Rheinland | 131 | +6 | +469 | 44 | 3 | 30 | 40 | 37 | 26 | 25 | 65 | ||||||||
50 | Wittek, Holger | RC Haltern | 116 | +15 | +484 | 116 | 1 | 13 | 116 | ||||||||||||
51 | Hunger, Philip | AMC Münster | 115 | +1 | +485 | 38 | 4 | 1 | 31 | 38 | 44 | 8 | 29 | 43 | 33 | 34 | |||||
52 | Lewalski, Frank | 113 | +2 | +487 | 38 | 4 | 1 | 35 | 30 | 33 | 34 | 32 | 36 | 29 | 43 | ||||||
53 | Nebel, Florian | MRC Alst.-Oberhausen | 99 | +14 | +501 | 50 | 2 | 28 | 47 | 27 | 52 | ||||||||||
54 | Eggert, Ralf | 91 | +8 | +509 | 30 | 3 | 25 | 65 | 39 | 18 | 44 | 8 | |||||||||
55 | Püpke, Rene | MAC Walsum | 88 | +3 | +512 | 44 | 2 | 26 | 58 | 35 | 30 | ||||||||||
56 | Stenzel, Benjamin | RT Oberhausen | 87 | +1 | +513 | 29 | 3 | 37 | 26 | 49 | 3 | 26 | 58 | ||||||||
57 | Beckhaus, Marc | amc Hamm | 85 | +2 | +515 | 85 | 1 | 20 | 85 | ||||||||||||
58 | Consten, Jan | RMC Düren | 73 | +12 | +527 | 73 | 1 | 24 | 73 | ||||||||||||
59 | Göcke, Oliver | 65 | +8 | +535 | 22 | 3 | 38 | 24 | 40 | 15 | 37 | 26 | |||||||||
60 | Krause, Philipp | MRC Alst.-Oberhausen | 47 | +18 | +553 | 16 | 3 | 38 | 24 | 44 | 8 | 40 | 15 | ||||||||
61 | Altmann, Detlef | 40 | +7 | +560 | 40 | 1 | 30 | 40 | |||||||||||||
62 | Heuken, Theodor | amc Hamm | 36 | +4 | +564 | 36 | 1 | 32 | 36 | ||||||||||||
63 | Baum, Reinhard | AMC Münster | 33 | +3 | +567 | 11 | 3 | 39 | 18 | 46 | 6 | 43 | 9 | ||||||||
64 | Odenthal, Ingo | MRC Alst.-Oberhausen | 28 | +5 | +572 | 28 | 1 | 36 | 28 | ||||||||||||
65 | Puccio, Guiseppe | 26 | +2 | +574 | 26 | 1 | 37 | 26 | |||||||||||||
66 | van den Heuvel, Klaus | MRG Voerde | 24 | +2 | +576 | 24 | 1 | 38 | 24 | ||||||||||||
67 | Reineke, Ferdinand | amc Hamm | 20 | +4 | +580 | 10 | 2 | 42 | 10 | 42 | 10 | ||||||||||
68 | Schröder, Sven | MRT Unna | 9 | +11 | +591 | 9 | 1 | 43 | 9 | ||||||||||||
69 | Hülsken, Ingo | RT Oberhausen | 7 | +2 | +593 | 7 | 1 | 45 | 7 | ||||||||||||
70 | Vogel, Werner | MRC Alst.-Oberhausen | 4 | +3 | +596 | 4 | 1 | 48 | 4 |