Tamiya-Euro-Cup 2008/09 Class Euro GT | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Idar-Ober... | Geretsried | Gelenau | Plauen | Dahlewitz | Blankenburg | Lauf | Heuchelheim | Günzburg | Schwerin | Essen | Leipzig | Morschheim | Aichach | Idar-Ober... | Geretsried | Höckendorf | Günzburg | Idar-Ober... | Dahlewitz | Sonneberg | Geretsried | Geilenkir... | Grossauheim | Ahlhorn | Andernach | Niederfül... | Plauen | Essen | Schaafheim | Lauf | Magdeburg | Schermbeck | Leipzig | Goldstein | Burgstädt | Schwerin | Oberhausen | Andernach | Amberg | Neubrande... | Mettenheim | Idar-Ober... | Höckendorf | Bad Berneck | Dahlewitz | Leipzig | Hütschenh... | Burghausen | Neubrande... | Göttingen | Burgstädt | Harburgring | Sonneberg | Idar-Ober... | Meckenheim | Dahlewitz | Zwönitz | Schwerin | Wächtersb... | Eschbach | Marktober... | Höckendorf | Braunschw... | Hennef | Erlangen | Wiesbaden | Brüel | Zwickau | Nördlingen | Bergisch ... | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26.10.08 | 26.10.08 | 26.10.08 | 02.11.08 | 02.11.08 | 16.11.08 | 23.11.08 | 23.11.08 | 30.11.08 | 30.11.08 | 30.11.08 | 07.12.08 | 07.12.08 | 14.12.08 | 21.12.08 | 28.12.08 | 04.01.09 | 11.01.09 | 11.01.09 | 11.01.09 | 18.01.09 | 25.01.09 | 25.01.09 | 01.02.09 | 08.02.09 | 15.02.09 | 22.02.09 | 22.02.09 | 22.02.09 | 01.03.09 | 08.03.09 | 08.03.09 | 15.03.09 | 22.03.09 | 22.03.09 | 29.03.09 | 29.03.09 | 05.04.09 | 11.04.09 | 19.04.09 | 19.04.09 | 26.04.09 | 26.04.09 | 26.04.09 | 03.05.09 | 03.05.09 | 10.05.09 | 10.05.09 | 17.05.09 | 17.05.09 | 24.05.09 | 24.05.09 | 24.05.09 | 31.05.09 | 31.05.09 | 31.05.09 | 07.06.09 | 14.06.09 | 14.06.09 | 14.06.09 | 14.06.09 | 21.06.09 | 28.06.09 | 28.06.09 | 28.06.09 | 05.07.09 | 05.07.09 | 05.07.09 | 12.07.09 | 12.07.09 | 12.07.09 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Rank | gr. | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 14 Starter | 13 Starter | 6 Starter | 10 Starter | 4 Starter | 10 Starter | 13 Starter | 3 Starter | 14 Starter | 3 Starter | 1 Starter | 10 Starter | 7 Starter | 12 Starter | 14 Starter | 12 Starter | 10 Starter | 14 Starter | 13 Starter | 6 Starter | 5 Starter | 15 Starter | 3 Starter | 9 Starter | 4 Starter | 7 Starter | 10 Starter | 7 Starter | 1 Starter | 8 Starter | 14 Starter | 10 Starter | 2 Starter | 9 Starter | 4 Starter | 8 Starter | 3 Starter | 4 Starter | 5 Starter | 19 Starter | 4 Starter | 13 Starter | 11 Starter | 10 Starter | 9 Starter | 5 Starter | 9 Starter | 4 Starter | 11 Starter | 4 Starter | 7 Starter | 7 Starter | 7 Starter | 11 Starter | 9 Starter | 3 Starter | 8 Starter | 6 Starter | 4 Starter | 2 Starter | 1 Starter | 7 Starter | 6 Starter | 4 Starter | 1 Starter | 7 Starter | 6 Starter | 4 Starter | 10 Starter | 5 Starter | 4 Starter | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1 | North | Pannwitz, Thomas | Pamodi-Racing | 2000 | 200 | 12 | 12 | 12 | 2 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2 | Middle | Helm, Christopher | MAC Idar-Oberstein | 1922 | +78 | +78 | 192 | 8 | 12 | 12 | 2 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 2 | 180 | 2 | 180 | 1 | 200 | 1 | 200 | 3 | 161 | 1 | 200 | 3 | 161 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3 | North | Geisler, Sascha | Harzer Racing Team | 1822 | +100 | +178 | 182 | 3 | 10 | 11 | 1 | 3 | 161 | 2 | 180 | 2 | 180 | 3 | 161 | 1 | 200 | 2 | 180 | 6 | 125 | 1 | 200 | 2 | 180 | 2 | 180 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 | East | Zierold, Michel | Wilkau-Haßlau | 1801 | +21 | +199 | 180 | 1 | 15 | 16 | 6 | 2 | 180 | 2 | 180 | 3 | 161 | 1 | 200 | 5 | 130 | 2 | 180 | 3 | 161 | 2 | 180 | 3 | 161 | 4 | 145 | 2 | 180 | 2 | 180 | 5 | 130 | 8 | 115 | 2 | 180 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
5 | South | Reile, Dominik | ORMC Königsbrunn | 1585 | +216 | +415 | 159 | 1 | 10 | 13 | 3 | 5 | 130 | 7 | 120 | 2 | 180 | 5 | 130 | 2 | 180 | 5 | 130 | 2 | 180 | 11 | 100 | 4 | 145 | 9 | 110 | 2 | 180 | 5 | 130 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 | North | Hoche, René | HRC-Team Berlin | 1569 | +16 | +431 | 157 | 9 | 11 | 1 | 2 | 180 | 8 | 115 | 3 | 161 | 4 | 145 | 6 | 125 | 2 | 180 | 4 | 145 | 3 | 161 | 3 | 161 | 3 | 161 | 2 | 180 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 | Middle | Bickendorf, Jan | MAC Idar-Oberstein | 1533 | +36 | +467 | 153 | 10 | 11 | 1 | 3 | 161 | 2 | 180 | 4 | 145 | 5 | 130 | 4 | 145 | 3 | 161 | 4 | 145 | 2 | 180 | 5 | 130 | 6 | 125 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8 | South | Bihler, Werner | ORMC Königsbrunn | 1502 | +31 | +498 | 150 | 9 | 11 | 1 | 2 | 180 | 5 | 130 | 6 | 125 | 3 | 161 | 4 | 145 | 4 | 145 | 6 | 125 | 5 | 130 | 4 | 145 | 3 | 161 | 2 | 180 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
9 | South | Ruf, Dominik | MSG Günzburg | 1491 | +11 | +509 | 149 | 2 | 5 | 13 | 3 | 8 | 115 | 6 | 125 | 2 | 180 | 6 | 125 | 8 | 115 | 8 | 115 | 7 | 120 | 7 | 120 | 13 | 92 | 3 | 161 | 1 | 200 | 1 | 200 | 4 | 145 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10 | North | Hoche, Rayk | HRC-Team Berlin | 1467 | +24 | +533 | 147 | 1 | 8 | 11 | 1 | 3 | 161 | 9 | 110 | 2 | 180 | 6 | 125 | 9 | 110 | 1 | 200 | 3 | 161 | 5 | 130 | 4 | 145 | 5 | 130 | 4 | 145 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11 | North | Ruszkowski, Radek | Raceport Racing Team | 1439 | +28 | +561 | 144 | 9 | 11 | 1 | 6 | 125 | 4 | 145 | 3 | 161 | 10 | 105 | 3 | 161 | 5 | 130 | 5 | 130 | 3 | 161 | 4 | 145 | 3 | 161 | 4 | 145 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12 | East | Schwenke, Jerome | MSC Höckendorf | 1420 | +19 | +580 | 142 | 1 | 8 | 13 | 3 | 5 | 130 | 7 | 120 | 5 | 130 | 8 | 115 | 2 | 180 | 5 | 130 | 5 | 130 | 4 | 145 | 10 | 105 | 8 | 115 | 1 | 200 | 4 | 145 | 8 | 115 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13 | Middle | Schneider, Sascha | UMT Racing Team | 1407 | +13 | +593 | 141 | 5 | 11 | 1 | 6 | 125 | 3 | 161 | 7 | 120 | 7 | 120 | 7 | 120 | 6 | 125 | 2 | 180 | 4 | 145 | 6 | 125 | 3 | 161 | 4 | 145 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14 | East | Pietsch, Marcel | 1. MCR Zwickau | 1403 | +4 | +597 | 140 | 9 | 12 | 2 | 4 | 145 | 5 | 130 | 5 | 130 | 9 | 110 | 3 | 161 | 7 | 120 | 6 | 125 | 5 | 130 | 3 | 161 | 5 | 130 | 3 | 161 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
15 | East | Bauer, Mirko | AMC Burgstädt | 1371 | +32 | +629 | 137 | 5 | 11 | 1 | 3 | 161 | 4 | 145 | 4 | 145 | 7 | 120 | 7 | 120 | 6 | 125 | 7 | 120 | 5 | 130 | 6 | 125 | 2 | 180 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16 | South | Keß, Michael | MCC Laupheim | 1340 | +31 | +660 | 191 | 4 | 7 | 7 | 2 | 180 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | 2 | 180 | 2 | 180 | 1 | 200 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
17 | Middle | Tobiasch, Frederik | Team Hacker Germany | 1337 | +3 | +663 | 149 | 1 | 6 | 10 | 1 | 3 | 161 | 6 | 125 | 10 | 105 | 9 | 110 | 6 | 125 | 5 | 130 | 3 | 161 | 4 | 145 | 2 | 180 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18 | East | Ehrhardt, Fabian | RCC Dresden | 1321 | +16 | +679 | 189 | 5 | 7 | 7 | 1 | 200 | 1 | 200 | 2 | 180 | 1 | 200 | 3 | 161 | 1 | 200 | 2 | 180 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19 | Middle | Kemmer, Patrick | MAC Idar-Oberstein | 1286 | +35 | +714 | 161 | 2 | 7 | 10 | 2 | 4 | 145 | 1 | 200 | 4 | 145 | 3 | 161 | 8 | 115 | 1 | 200 | 4 | 145 | 7 | 120 | 9 | 110 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
20 | South | Wimmer, Alexander | Team Harburgring | 1267 | +19 | +733 | 141 | 5 | 9 | 9 | 110 | 3 | 161 | 11 | 100 | 7 | 120 | 6 | 125 | 5 | 130 | 2 | 180 | 2 | 180 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
21 | South | Hanke, Sandra | Team MMR | 1241 | +26 | +759 | 124 | 2 | 13 | 3 | 7 | 120 | 7 | 120 | 3 | 161 | 6 | 125 | 10 | 105 | 10 | 105 | 16 | 80 | 11 | 100 | 9 | 110 | 9 | 110 | 6 | 125 | 6 | 125 | 4 | 145 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
22 | South | Scheffler, Niko | Team Sidewinder | 1235 | +6 | +765 | 176 | 4 | 6 | 7 | 1 | 200 | 2 | 180 | 1 | 200 | 9 | 110 | 1 | 200 | 4 | 145 | 1 | 200 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
23 | South | Bartel, Michael | Team Sidewinder | 1177 | +58 | +823 | 168 | 3 | 6 | 7 | 1 | 200 | 1 | 200 | 6 | 125 | 3 | 161 | 5 | 130 | 3 | 161 | 1 | 200 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
24 | South | Gaspers, David | PDG-Racing | 1135 | +42 | +865 | 114 | 1 | 10 | 6 | 125 | 10 | 105 | 11 | 100 | 10 | 105 | 6 | 125 | 11 | 100 | 7 | 120 | 11 | 100 | 6 | 125 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
25 | East | Tobien, Christian | RC-Team Blankenburg | 1130 | +5 | +870 | 141 | 1 | 4 | 8 | 6 | 125 | 6 | 125 | 4 | 145 | 4 | 145 | 7 | 120 | 6 | 125 | 4 | 145 | 1 | 200 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
26 | East | Streit, Tony | MSC Höckendorf | 1125 | +5 | +875 | 188 | 4 | 6 | 6 | 4 | 145 | 1 | 200 | 2 | 180 | 1 | 200 | 1 | 200 | 1 | 200 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
27 | Middle | Still, Steffen | DJK Andernach | 1121 | +4 | +879 | 187 | 3 | 6 | 6 | 3 | 161 | 1 | 200 | 2 | 180 | 1 | 200 | 1 | 200 | 2 | 180 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
28 | Middle | Kunz, Tim | MAC Hütschenhausen | 1120 | +1 | +880 | 187 | 2 | 6 | 6 | 2 | 180 | 2 | 180 | 2 | 180 | 2 | 180 | 1 | 200 | 1 | 200 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
29 | South | Kühn, Dominic | MRSC Amberg | 1101 | +19 | +899 | 110 | 10 | 8 | 115 | 9 | 110 | 10 | 105 | 12 | 96 | 9 | 110 | 9 | 110 | 10 | 105 | 9 | 110 | 7 | 120 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
30 | East | Schmidt, Alexander | RCC Dresden | 1090 | +11 | +910 | 121 | 2 | 10 | 1 | 6 | 125 | 10 | 105 | 8 | 115 | 5 | 130 | 4 | 145 | 8 | 115 | 7 | 120 | 9 | 110 | 9 | 110 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
31 | East | Roßberg, Ingo | IG-Modellsport Aue | 1065 | +25 | +935 | 118 | 2 | 9 | 9 | 110 | 10 | 105 | 6 | 125 | 9 | 110 | 8 | 115 | 8 | 115 | 4 | 145 | 5 | 130 | 9 | 110 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
32 | South | Schubert, Dennis | MRSC Amberg | 1058 | +7 | +942 | 118 | 2 | 9 | 3 | 161 | 9 | 110 | 9 | 110 | 12 | 96 | 8 | 115 | 5 | 130 | 12 | 96 | 8 | 115 | 6 | 125 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
33 | East | Kroh, Sebastian | RCC Dresden | 1043 | +15 | +957 | 174 | 1 | 6 | 6 | 1 | 200 | 2 | 180 | 2 | 180 | 3 | 161 | 3 | 161 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
34 | Middle | Kübler, Rudolf | AMC Ingelheim | 1036 | +7 | +964 | 130 | 4 | 8 | 10 | 105 | 12 | 96 | 8 | 115 | 4 | 145 | 4 | 145 | 7 | 120 | 2 | 180 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
35 | Middle | Kemmer, Florian | MAC Idar-Oberstein | 1000 | +36 | +1000 | 125 | 2 | 9 | 1 | 8 | 115 | 2 | 180 | 5 | 130 | 9 | 110 | 11 | 100 | 8 | 115 | 6 | 125 | 8 | 115 | 9 | 110 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
36 | Middle | Kiesewetter, Michael | DJK Andernach | 989 | +11 | +1011 | 165 | 1 | 6 | 6 | 3 | 161 | 3 | 161 | 3 | 161 | 1 | 200 | 4 | 145 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
37 | East | Resch, Michael | Sonneberg | 951 | +38 | +1049 | 136 | 4 | 8 | 1 | 8 | 115 | 7 | 120 | 4 | 145 | 7 | 120 | 3 | 161 | 4 | 145 | 4 | 145 | 8 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
38 | West | Schlösser, Stefan | 940 | +11 | +1060 | 188 | 2 | 5 | 5 | 1 | 200 | 2 | 180 | 1 | 200 | 2 | 180 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
39 | North | Günther, Eric | Sundaydriver Ahlhorn | 925 | +15 | +1075 | 185 | 3 | 5 | 5 | 1 | 200 | 1 | 200 | 2 | 180 | 1 | 200 | 4 | 145 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
40 | South | Werneth, Stefan | MAC Mettenheim | 889 | +36 | +1111 | 111 | 2 | 8 | 11 | 100 | 5 | 130 | 10 | 105 | 12 | 96 | 14 | 88 | 5 | 130 | 7 | 120 | 7 | 120 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Werneth, Jonas | MAC Mettenheim | 889 | +0 | +1111 | 99 | 1 | 9 | 10 | 105 | 12 | 96 | 11 | 100 | 13 | 92 | 14 | 88 | 19 | 68 | 10 | 105 | 10 | 105 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
42 | Middle | Wenzel, Nadine | MAC Idar-Oberstein | 860 | +29 | +1140 | 123 | 3 | 7 | 5 | 130 | 11 | 100 | 6 | 125 | 5 | 130 | 7 | 120 | 5 | 130 | 6 | 125 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
43 | South | Gruber, Thomas | GFC Donath | 846 | +14 | +1154 | 106 | 8 | 13 | 92 | 9 | 110 | 7 | 120 | 11 | 100 | 8 | 115 | 15 | 84 | 6 | 125 | 11 | 100 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
44 | North | Herntrich, Matthias | MSV Neubrandenburg | 843 | +3 | +1157 | 169 | 6 | 6 | 1 | 3 | 161 | 2 | 180 | 4 | 145 | 2 | 180 | 3 | 161 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
45 | South | Träger, Robin | Träger-Powerteam | 804 | +39 | +1196 | 115 | 3 | 7 | 12 | 96 | 4 | 145 | 12 | 96 | 5 | 130 | 5 | 130 | 8 | 115 | 13 | 92 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
46 | South | Glaser, Mario | Team MMR | 791 | +13 | +1209 | 158 | 1 | 3 | 5 | 2 | 180 | 1 | 200 | 6 | 125 | 3 | 161 | 6 | 125 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
47 | South | Hermann, Thomas | MP Race Team | 742 | +49 | +1258 | 124 | 2 | 6 | 3 | 161 | 14 | 88 | 7 | 120 | 13 | 92 | 3 | 161 | 7 | 120 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
48 | South | Pichler, André | MP Race Team | 731 | +11 | +1269 | 122 | 2 | 6 | 4 | 145 | 8 | 115 | 4 | 145 | 12 | 96 | 7 | 120 | 9 | 110 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
49 | South | Gmeinwieser, Matthias | Kinderland Racing Team | 726 | +5 | +1274 | 145 | 4 | 5 | 9 | 110 | 3 | 161 | 4 | 145 | 2 | 180 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
50 | South | Waldmann, Klaus | Team MMR | 725 | +1 | +1275 | 181 | 2 | 4 | 4 | 2 | 180 | 1 | 200 | 1 | 200 | 4 | 145 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
51 | East | Beckert, Steffen | Leipzig | 706 | +19 | +1294 | 141 | 4 | 6 | 1 | 3 | 161 | 4 | 145 | 4 | 145 | 10 | 105 | 5 | 130 | 6 | 125 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
52 | Middle | Schmidt, Patrick | MAC Idar-Oberstein | 671 | +35 | +1329 | 134 | 3 | 5 | 9 | 110 | 6 | 125 | 4 | 145 | 5 | 130 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
53 | South | Klöpsch, Stefan | Team MMR | 645 | +26 | +1355 | 161 | 1 | 3 | 4 | 1 | 200 | 4 | 145 | 2 | 180 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
54 | North | Rebel, Kenny | 500 | +145 | +1500 | 125 | 2 | 4 | 5 | 130 | 7 | 120 | 4 | 145 | 10 | 105 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
55 | North | Gattke, Dirk | ORC-Bremse Göttingen | 475 | +25 | +1525 | 158 | 2 | 3 | 2 | 180 | 8 | 115 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
56 | South | Emich, Manuel | MP Race Team | 421 | +54 | +1579 | 140 | 2 | 3 | 8 | 115 | 4 | 145 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
57 | South | Bihler, Andreas | ORMC Königsbrunn | 411 | +10 | +1589 | 137 | 2 | 3 | 5 | 130 | 7 | 120 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
58 | Middle | Steger, Eva-Maria | MAC Idar-Oberstein | 408 | +3 | +1592 | 102 | 4 | 12 | 96 | 13 | 92 | 10 | 105 | 8 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
59 | South | Fritz, Markus | Kinderland Racing Team | 361 | +47 | +1639 | 181 | 1 | 2 | 2 | 1 | 200 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
60 | West | Schneider, Marcel | Panik Team Troisdorf | 325 | +36 | +1675 | 163 | 2 | 2 | 4 | 145 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Emich, Wolfgang | MP Race Team | 325 | +0 | +1675 | 108 | 1 | 3 | 15 | 84 | 12 | 96 | 4 | 145 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
62 | Middle | Wenzel, Hartmut | MAC Idar-Oberstein | 320 | +5 | +1680 | 107 | 3 | 11 | 100 | 7 | 120 | 11 | 100 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
63 | Middle | Galle, Janis | MAC Idar-Oberstein | 317 | +3 | +1683 | 106 | 3 | 7 | 120 | 13 | 92 | 10 | 105 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
64 | South | Becker, Daniel | MP Race Team | 309 | +8 | +1691 | 103 | 1 | 3 | 4 | 145 | 14 | 88 | 17 | 76 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
65 | South | Kisch, Martin | 301 | +8 | +1699 | 100 | 3 | 11 | 100 | 12 | 96 | 10 | 105 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
66 | East | Katilauskas, Donatas | 265 | +36 | +1735 | 133 | 1 | 2 | 4 | 145 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
67 | South | Vogl, Maximilian | MRT Rosenheim | 240 | +25 | +1760 | 120 | 2 | 8 | 115 | 6 | 125 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
68 | South | Bollenbacher, Martin | Hot Wheels Obernzenn | 220 | +20 | +1780 | 110 | 2 | 10 | 105 | 8 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
69 | East | Heuer, André | AMC Magdeburg | 215 | +5 | +1785 | 108 | 2 | 9 | 110 | 10 | 105 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
70 | West | Bohlen, Jan | DJK Andernach | 200 | +15 | +1800 | 200 | 1 | 1 | 1 | 1 | 200 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
North | Eckhardt, Andreas | RCC Dresden | 200 | +0 | +1800 | 200 | 1 | 1 | 1 | 1 | 200 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
72 | South | Grosenick, Magnus | MSG Günzburg | 188 | +12 | +1812 | 94 | 2 | 11 | 100 | 14 | 88 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
73 | South | Treibig, Jan | 184 | +4 | +1816 | 92 | 2 | 13 | 92 | 13 | 92 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
74 | North | Arndt, Sven | Fleesensee Racing Team | 180 | +4 | +1820 | 180 | 1 | 1 | 2 | 180 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Stallbauer, Norbert | Burghausen | 180 | +0 | +1820 | 180 | 1 | 1 | 2 | 180 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
76 | Middle | Kunz, Steffen | MAC Hütschenhausen | 176 | +4 | +1824 | 88 | 2 | 14 | 88 | 14 | 88 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
77 | East | Friedrich, Peter | Team TTC | 161 | +15 | +1839 | 161 | 1 | 1 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
West | Himmel, Marius | Team Motodrom Andernach | 161 | +0 | +1839 | 161 | 1 | 1 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Baumann, Uwe | MAC Lauf | 161 | +0 | +1839 | 161 | 1 | 1 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
West | Schneider, Ansgar | RC Car Bergisch-Born | 161 | +0 | +1839 | 161 | 1 | 1 | 3 | 161 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
no | Meister, Darco | Warp 7 | 161 | +0 | +1839 | 161 | 4 | 1 | 1 | 3 | 161 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
82 | South | Vaccina, Maurizio | SpVgg Erlangen | 145 | +16 | +1855 | 145 | 1 | 1 | 4 | 145 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
North | Schumann, Jens | MSV Brüel | 145 | +0 | +1855 | 145 | 1 | 1 | 4 | 145 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
84 | Middle | Megerlin, Andreas | VfR Rüsselsheim | 130 | +15 | +1870 | 130 | 1 | 1 | 5 | 130 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Müller, Alexander | Team MMR | 130 | +0 | +1870 | 130 | 1 | 1 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Middle | Mamat, Daniel | Ackermann Modellbau | 130 | +0 | +1870 | 130 | 1 | 1 | 5 | 130 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
87 | North | Günther, Oliver | Sundaydriver Ahlhorn | 125 | +5 | +1875 | 125 | 1 | 6 | 125 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Maul, Eric | MSC Höckendorf | 125 | +0 | +1875 | 125 | 1 | 6 | 125 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
North | Önder, Ismail | Burning Wheels | 125 | +0 | +1875 | 125 | 1 | 6 | 125 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Bode, Ralf | MSC Höckendorf | 125 | +0 | +1875 | 125 | 1 | 6 | 125 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
East | Wernicke, Tobias | Leipzig | 125 | +0 | +1875 | 125 | 1 | 6 | 125 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
92 | Middle | Haßdenteufel, Thomas | TV St.Wendel 1861 | 120 | +5 | +1880 | 120 | 1 | 7 | 120 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
North | Bunge, Jens | Sundaydriver Ahlhorn | 120 | +0 | +1880 | 120 | 1 | 7 | 120 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
94 | South | Ackermann, Jens | MCC Bad Berneck | 115 | +5 | +1885 | 115 | 1 | 8 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Malcherek, Christoph | 115 | +0 | +1885 | 115 | 1 | 8 | 115 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
96 | Middle | Schneider, Frank | MSC Braunshardt | 110 | +5 | +1890 | 110 | 1 | 9 | 110 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
97 | East | Müller, Mario | MSZ Zwönitz | 105 | +5 | +1895 | 105 | 1 | 10 | 105 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
98 | Middle | Klees, Martin | UMT Racing Team | 96 | +9 | +1904 | 96 | 1 | 12 | 96 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
99 | Middle | Wenzel, Michelle | MAC Idar-Oberstein | 92 | +4 | +1908 | 92 | 1 | 13 | 92 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
South | Halladin, Michael | MSG Günzburg | 92 | +0 | +1908 | 92 | 1 | 13 | 92 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
101 | South | Becker, Christian | 72 | +20 | +1928 | 72 | 1 | 18 | 72 |