Euro Touring Series 2010/11 Class Xenon Modified | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
Kastellaun | Hrotovice | St. Pölten | Warsaw | Apeldoorn | Andernach |
17.10.10 | 28.11.10 | 13.02.11 | 20.03.11 | 12.06.11 | 10.07.11 |
Rank | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | throwouts | 82 Starter | 69 Starter | 57 Starter | 68 Starter | 54 Starter | 87 Starter |
1 | | Völker, Ronald | MBC Goldstein | 622 | | | 156 | 3 | 5 | 6 | 2 | 1 | 156 | 1 | 156 | 1 | 156 | 2 | 154 | 6 | 149 | 2 | 153 |
2 | | Rheinard, Marc | DJK Andernach | 617 | +5 | +5 | 154 | 2 | 5 | 5 | 1 | 2 | 153 | 2 | 153 | 3 | 152 | | | 1 | 155 | 1 | 156 |
3 | | Prümper, Yannic | MAC Walsum | 607 | +10 | +15 | 152 | | 4 | 6 | 2 | 7 | 148 | 10 | 145 | 4 | 151 | 4 | 151 | 2 | 153 | 3 | 152 |
4 | | Levänen, Juho | Team Associated | 606 | +1 | +16 | 152 | 1 | 3 | 6 | 2 | 4 | 151 | 4 | 151 | 6 | 149 | 1 | 155 | 10 | 145 | 18 | 137 |
5 | | Wilck, Viktor | | 599 | +7 | +23 | 150 | | 2 | 5 | 1 | 3 | 152 | 6 | 149 | 17 | 138 | | | 8 | 147 | 4 | 151 |
6 | | Moore, Andy | | 596 | +3 | +26 | 149 | | 2 | 5 | 1 | 13 | 142 | 11 | 144 | 2 | 153 | 5 | 150 | | | 6 | 149 |
7 | | Harper, Elliott | Tamiya | 590 | +6 | +32 | 148 | | 1 | 5 | 1 | 8 | 147 | 7 | 148 | 12 | 143 | 3 | 152 | | | 17 | 138 |
8 | | Krapp, Christopher | RCRT Quakenbrück | 583 | +7 | +39 | 146 | | | 4 | | | | 12 | 143 | 11 | 144 | | | 7 | 148 | 7 | 148 |
9 | | Hagberg, Alexander | MHF Skarpnäck | 582 | +1 | +40 | 146 | | 1 | 4 | | 10 | 145 | 3 | 152 | | | 6 | 149 | | | 19 | 136 |
10 | | Hudy, Martin | Team XRAY | 570 | +12 | +52 | 143 | | | 5 | 1 | 12 | 143 | 17 | 138 | 8 | 147 | 13 | 142 | | | 26 | 129 |
11 | | Laptev, Ivan | Awesomatix | 560 | +10 | +62 | 140 | | 1 | 5 | 1 | 31 | 124 | | | 5 | 150 | 16 | 139 | 26 | 129 | 13 | 142 |
| | Ehrbar, David | MSC Sandhausen | 560 | +0 | +62 | 140 | | | 6 | 2 | 20 | 135 | 22 | 133 | 10 | 145 | 19 | 136 | 11 | 144 | 25 | 130 |
13 | | Kunák, Zdenko | Team XRAY | 554 | +6 | +68 | 139 | | | 5 | 1 | 21 | 134 | 20 | 135 | | | 8 | 147 | 17 | 138 | 32 | 123 |
14 | | Klöckner, René | RCMC Ibbenbüren | 551 | +3 | +71 | 138 | | | 6 | 2 | 26 | 129 | 30 | 125 | 23 | 132 | 10 | 145 | 16 | 139 | 20 | 135 |
15 | | Bok, Michal | | 546 | +5 | +76 | 137 | | | 5 | 1 | 25 | 130 | 24 | 131 | 7 | 148 | 18 | 137 | | | 35 | 120 |
16 | | Sowka, Mario | RMC Wien | 536 | +10 | +86 | 134 | | | 4 | | 30 | 125 | 18 | 137 | 16 | 139 | 20 | 135 | | | | |
17 | | Pumpler, Thomas | MAC Traiskirchen | 533 | +3 | +89 | 133 | | | 4 | | | | 23 | 132 | 19 | 136 | | | 15 | 140 | 30 | 125 |
18 | | Gehrig, Jan | Die Kurvekuggler | 512 | +21 | +110 | 128 | | | 6 | 2 | 44 | 111 | 28 | 127 | 24 | 131 | 22 | 133 | 37 | 118 | 34 | 121 |
19 | | Franke, Oliver | RC Team Pr. Oldendorf | 511 | +1 | +111 | 128 | | | 4 | | | | | | 29 | 126 | 14 | 141 | 33 | 122 | 33 | 122 |
20 | | Treder, Lars | MC Megadrom Heinsberg | 508 | +3 | +114 | 127 | | | 4 | | 36 | 119 | 31 | 124 | | | 23 | 132 | 22 | 133 | | |
21 | | Gollner, Patrick | RMC Wien | 505 | +3 | +117 | 126 | | | 4 | | 43 | 112 | 29 | 126 | 31 | 124 | 12 | 143 | | | | |
22 | | Fadtke, Dennis | MTB Berlin | 504 | +1 | +118 | 126 | | | 4 | | 22 | 133 | 32 | 123 | | | 21 | 134 | | | 41 | 114 |
23 | | Unterweger, Max | Die Kurvekuggler | 474 | +30 | +148 | 119 | | | 4 | | 51 | 104 | | | 18 | 137 | | | 32 | 123 | 45 | 110 |
24 | | Treder, Mike | MC Megadrom Heinsberg | 465 | +9 | +157 | 116 | | | 4 | | 34 | 121 | 34 | 121 | | | | | 39 | 116 | 48 | 107 |
25 | | Nemcek, David | Author racing | 463 | +2 | +159 | 116 | | | 4 | | | | 45 | 110 | 37 | 118 | 36 | 119 | | | 39 | 116 |
26 | | Bürgin, Lukas | PS93 | 461 | +2 | +161 | 115 | | | 4 | | 47 | 108 | | | 34 | 121 | 26 | 129 | | | 52 | 103 |
27 | | Blahovský, Michal | RCA Trutnov | 455 | +6 | +167 | 114 | | | 5 | 1 | 58 | 97 | 47 | 108 | 30 | 125 | 30 | 125 | | | 58 | 97 |
28 | | Tödtmann, Thilo-Alexander | MAC Walsum | 454 | +1 | +168 | 114 | | | 4 | | 59 | 96 | 50 | 105 | 21 | 134 | | | 36 | 119 | | |
29 | | Christensen, Steffan | MMRC | 451 | +3 | +171 | 113 | | | 5 | 1 | | | 56 | 99 | 45 | 110 | 34 | 121 | 34 | 121 | 61 | 94 |
30 | | Hudy, Juraj | Team XRAY | 449 | +2 | +173 | 112 | | | 4 | | 54 | 101 | 35 | 120 | 32 | 123 | | | | | 50 | 105 |
31 | | Rehak, Matej | Lestr Models | 447 | +2 | +175 | 112 | | | 6 | 2 | 46 | 109 | 49 | 106 | 43 | 112 | 43 | 112 | 41 | 114 | 59 | 96 |
32 | | Südhoff, Frederik | MCC Rheda-Wiedenbrück | 446 | +1 | +176 | 149 | | 2 | 3 | | 5 | 150 | 5 | 150 | | | | | 9 | 146 | | |
33 | | Fleischmann, Dominik | SLR Ingolstadt | 434 | +12 | +188 | 145 | | | 3 | | 6 | 149 | 9 | 146 | | | | | | | 16 | 139 |
| | Graversen, Steen | Awesomatix | 434 | +0 | +188 | 145 | | 1 | 3 | | 18 | 137 | | | | | | | 5 | 150 | 8 | 147 |
35 | | Jasmin, Loic | MRC Longwy | 428 | +6 | +194 | 143 | | | 3 | | 14 | 141 | | | | | | | 12 | 143 | 11 | 144 |
36 | | Lissau, Martin | HRCR | 420 | +8 | +202 | 140 | | | 3 | | | | | | | | 11 | 144 | 20 | 135 | 14 | 141 |
37 | | Urbain, Lucas | MRC Longwy | 418 | +2 | +204 | 139 | | | 3 | | 9 | 146 | | | | | | | 14 | 141 | 24 | 131 |
38 | | Leino, Teemu | | 412 | +6 | +210 | 137 | | | 3 | | 16 | 139 | 8 | 147 | | | | | | | 29 | 126 |
| | Weiß, Steven | MSC Sandhausen | 412 | +0 | +210 | 137 | | | 3 | | | | 15 | 140 | | | 15 | 140 | | | 23 | 132 |
40 | | Ungurelu, Razvan | | 388 | +24 | +234 | 97 | | | 5 | 1 | 82 | 73 | 63 | 92 | 50 | 105 | 45 | 110 | | | 74 | 81 |
41 | | Dragstra, Teun | Real 80 | 382 | +6 | +240 | 96 | | | 5 | 1 | 77 | 78 | | | 54 | 101 | 54 | 101 | 53 | 102 | 83 | 72 |
42 | | Zündel, Jakob | 1. MRC Wr. Neustadt | 375 | +7 | +247 | 125 | | | 3 | | | | 36 | 119 | 27 | 128 | 27 | 128 | | | | |
43 | | Buchheim, Kevin | MCSS Althengstett | 368 | +7 | +254 | 123 | | | 3 | | 27 | 128 | | | | | | | 24 | 131 | 46 | 109 |
44 | | Mateo Rodríguez, Antonio Jesús | La Nave Raceway | 359 | +9 | +263 | 120 | | | 3 | | 28 | 127 | 40 | 115 | | | | | | | 38 | 117 |
45 | | Menicucci, Alessio | Team XRAY | 344 | +15 | +278 | 115 | | | 3 | | 39 | 116 | | | 33 | 122 | | | | | 49 | 106 |
| | Schwendtner, Raphael | MC Megadrom Heinsberg | 344 | +0 | +278 | 115 | | | 3 | | | | 44 | 111 | 35 | 120 | 42 | 113 | | | | |
47 | | Bucher, Fabian | RCSF Singen | 339 | +5 | +283 | 113 | | | 3 | | | | | | | | 28 | 127 | 51 | 104 | 47 | 108 |
48 | | Zerobin, Manuel | 1. MRC Wr. Neustadt | 327 | +12 | +295 | 109 | | | 3 | | | | 55 | 100 | 42 | 113 | 41 | 114 | | | | |
49 | | Teinvall, Henrik | SMK Helsingborg | 324 | +3 | +298 | 108 | | | 3 | | 62 | 93 | | | | | 32 | 123 | 47 | 108 | | |
50 | | Wilfinger, Martin | MSV Puchas | 314 | +10 | +308 | 105 | | | 3 | | | | 57 | 98 | 41 | 114 | | | | | 53 | 102 |
51 | | Groskamp, Jilles | MACH Heemstede | 303 | +11 | +319 | 152 | | 2 | 2 | | | | | | | | | | 3 | 153 | 5 | 150 |
52 | | Schütte, Simon | MSC Essen | 294 | +9 | +328 | 98 | | | 3 | | 79 | 76 | | | 49 | 106 | | | 43 | 112 | | |
53 | | Berntsen, Adrian | Oslo Modellbilklubb | 286 | +8 | +336 | 143 | | | 2 | | 11 | 144 | 13 | 142 | | | | | | | | |
54 | | Fischer, Marc | 2-speed racing team | 285 | +1 | +337 | 143 | | | 2 | | | | | | | | | | 13 | 142 | 12 | 143 |
55 | | Sieber, Daniel | TSV Gelenau | 279 | +6 | +343 | 140 | | | 2 | | 15 | 140 | 16 | 139 | | | | | | | | |
56 | | Mara, Jiri | RCA Praha | 271 | +8 | +351 | 136 | | | 2 | | | | 19 | 136 | 20 | 135 | | | | | | |
57 | | N'diaye, Cyril | ASCAP Poissy | 266 | +5 | +356 | 133 | | 1 | 2 | | | | | | | | | | 4 | 151 | 40 | 115 |
| | Stadler, Dionys | MCC Konstanz | 266 | +0 | +356 | 133 | | | 2 | | 23 | 132 | | | | | | | | | 21 | 134 |
59 | | Grof, Petr | | 264 | +2 | +358 | 132 | | | 2 | | | | 21 | 134 | | | 25 | 130 | | | | |
60 | | Veronesi, Federico | 2-speed racing team | 262 | +2 | +360 | 131 | | | 2 | | 17 | 138 | | | | | | | | | 31 | 124 |
61 | | Kiesewetter, Michael | DJK Andernach | 261 | +1 | +361 | 131 | | | 2 | | 24 | 131 | | | 25 | 130 | | | | | | |
62 | | Pasch, Patrick | MC Megadrom Heinsberg | 260 | +1 | +362 | 130 | | | 2 | | 35 | 120 | | | | | | | | | 15 | 140 |
63 | | Wubben, Bart | HFCC Hollandia | 258 | +2 | +364 | 129 | | | 2 | | 29 | 126 | | | | | | | 23 | 132 | | |
64 | | Nilsson, Niclas | Väst-8 | 257 | +1 | +365 | 129 | | | 2 | | | | | | | | 17 | 138 | | | 36 | 119 |
65 | | Strittmatter, Martin | PS93 | 252 | +5 | +370 | 126 | | | 2 | | 32 | 123 | 26 | 129 | | | | | | | | |
66 | | Eder, Toni | RCR Linz | 249 | +3 | +373 | 125 | | | 2 | | | | 33 | 122 | 28 | 127 | | | | | | |
67 | | Geiger, Marcel | Die Kurvekuggler | 247 | +2 | +375 | 124 | | | 2 | | 19 | 136 | | | | | | | | | 44 | 111 |
68 | | Sartorius, Daniel | MCG Strohgäu | 244 | +3 | +378 | 122 | | | 2 | | 38 | 117 | | | | | | | 28 | 127 | | |
| | Chodzynski, Stefan | | 244 | +0 | +378 | 122 | | | 2 | | | | 37 | 118 | | | 29 | 126 | | | | |
70 | | Martini, Francesco | Team XRAY | 243 | +1 | +379 | 122 | | | 2 | | 42 | 113 | 25 | 130 | | | | | | | | |
71 | | Schmitzer, Werner | MRV St. Pölten | 235 | +8 | +387 | 118 | | | 2 | | | | | | | | 33 | 122 | 42 | 113 | | |
72 | | Sakaguchi, Dai | TS Grossauheim | 232 | +3 | +390 | 116 | | | 2 | | | | | | | | | | 27 | 128 | 51 | 104 |
73 | | Nicolaisen, Joakim | GMBK | 231 | +1 | +391 | 116 | | | 2 | | 48 | 107 | | | | | 31 | 124 | | | | |
74 | | Ghirlanda, Daniel | MRCP | 230 | +1 | +392 | 115 | | | 2 | | | | | | | | 24 | 131 | | | 56 | 99 |
75 | | Lackner, Shasa | AMCS Schweiz | 227 | +3 | +395 | 114 | | | 2 | | 61 | 94 | | | 22 | 133 | | | | | | |
76 | | Benson, Tim | MC Rendsburg | 222 | +5 | +400 | 111 | | | 2 | | | | | | | | | | 46 | 109 | 42 | 113 |
77 | | Andersen, Johnni | BMRC | 218 | +4 | +404 | 109 | | | 2 | | | | | | | | | | 29 | 126 | 63 | 92 |
78 | | Nicolaisen, Marius | | 214 | +4 | +408 | 107 | | | 2 | | 56 | 99 | | | | | 40 | 115 | | | | |
79 | | Bajusz, Zsolt | | 210 | +4 | +412 | 105 | | | 2 | | | | 54 | 101 | 46 | 109 | | | | | | |
80 | | Condes Martin, Luis | | 208 | +2 | +414 | 104 | | | 2 | | | | | | | | | | 35 | 120 | 67 | 88 |
81 | | Goodschalk, Gerwin | AMCA Apeldoorn | 205 | +3 | +417 | 103 | | | 2 | | | | | | | | | | 30 | 125 | 75 | 80 |
| | Donadelli, Marco | A.S.Team la Gang | 205 | +0 | +417 | 103 | | | 2 | | 45 | 110 | | | | | | | | | 60 | 95 |
83 | | Popken, Dennis | Real 80 | 204 | +1 | +418 | 102 | | | 2 | | 68 | 87 | | | | | | | 38 | 117 | | |
| | Schepers, Benjamin | MC Megadrom Heinsberg | 204 | +0 | +418 | 102 | | | 2 | | 55 | 100 | 51 | 104 | | | | | | | | |
85 | | Stamm, Phillip | Team Sipotech | 203 | +1 | +419 | 102 | | | 2 | | | | | | | | | | 45 | 110 | 62 | 93 |
86 | | Malatinsky, Oskar | ARCT Trnava | 200 | +3 | +422 | 100 | | | 2 | | 57 | 98 | 53 | 102 | | | | | | | | |
87 | | Hanak, Petr | | 198 | +2 | +424 | 99 | | | 2 | | | | 41 | 114 | | | | | | | 71 | 84 |
88 | | van Swijgenhoven, Gerrit | EZ Racing | 197 | +1 | +425 | 99 | | | 2 | | | | | | | | | | 44 | 111 | 69 | 86 |
| | Holmström, Nils | Staffanstorps HS | 197 | +0 | +425 | 99 | | | 2 | | 67 | 88 | | | | | 46 | 109 | | | | |
90 | | Schepers, Julian | MC Megadrom Heinsberg | 195 | +2 | +427 | 98 | | | 2 | | 63 | 92 | 52 | 103 | | | | | | | | |
91 | | Bohlen, Jan | DJK Andernach | 188 | +7 | +434 | 94 | | | 2 | | | | 58 | 97 | | | | | | | 64 | 91 |
92 | | Ogonowski, Mateusz | RC Wroclaw | 185 | +3 | +437 | 93 | | | 2 | | | | | | | | 55 | 100 | | | 70 | 85 |
93 | | Jezak, Jan | Automobilklub Polski | 183 | +2 | +439 | 92 | | | 2 | | | | | | | | 48 | 107 | | | 79 | 76 |
94 | | Prouvosq, Jonathan | EZ Racing | 181 | +2 | +441 | 91 | | | 2 | | | | | | | | | | 48 | 107 | 81 | 74 |
95 | | van Es, Mitchell | MAC de Baanbrekers | 178 | +3 | +444 | 89 | | | 2 | | | | | | | | | | 50 | 105 | 82 | 73 |
96 | | Sloboda, Tono | ARCT Trnava | 177 | +1 | +445 | 89 | | | 2 | | 74 | 81 | 59 | 96 | | | | | | | | |
97 | | Somodi, Lukas | | 163 | +14 | +459 | 82 | | | 2 | | 81 | 74 | 66 | 89 | | | | | | | | |
98 | | van Gelder, Richard | Real 80 | 159 | +4 | +463 | 80 | | | 2 | | 75 | 80 | | | | | | | | | 76 | 79 |
99 | | Vässmar, Magnus | MK Eskil | 148 | +11 | +474 | 148 | | | 1 | | | | | | | | 7 | 148 | | | | |
100 | | Hara, Atsushi | | 146 | +2 | +476 | 146 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 9 | 146 |
| | Mirke, Thomas | RCCT Münden | 146 | +0 | +476 | 146 | | | 1 | | | | | | | | 9 | 146 | | | | |
| | Hebert, Keven | | 146 | +0 | +476 | 146 | | | 1 | | | | | | 9 | 146 | | | | | | |
103 | | Dankel, Eric | RCMSC Greuthof | 145 | +1 | +477 | 145 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 10 | 145 |
104 | | Schuster, Martin | ERC Wr. Neudorf | 142 | +3 | +480 | 142 | | | 1 | | | | | | 13 | 142 | | | | | | |
105 | | Ielasi, Daniele | AMSCI | 141 | +1 | +481 | 141 | | | 1 | | | | | | 14 | 141 | | | | | | |
| | Hamak, Zdenek | | 141 | +0 | +481 | 141 | | | 1 | | | | 14 | 141 | | | | | | | | |
107 | | Romagnoli, Michele | AMSCI | 140 | +1 | +482 | 140 | | | 1 | | | | | | 15 | 140 | | | | | | |
108 | | Reschke, Dominik | MC Megadrom Heinsberg | 137 | +3 | +485 | 137 | | | 1 | | | | | | | | | | 18 | 137 | | |
109 | | Bultynck, Olivier | RTI | 136 | +1 | +486 | 136 | | | 1 | | | | | | | | | | 19 | 136 | | |
110 | | Stockman, Thomas | MRCZ Zwevegem | 134 | +2 | +488 | 134 | | | 1 | | | | | | | | | | 21 | 134 | | |
111 | | Lemieux, Paul | | 133 | +1 | +489 | 133 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 22 | 133 |
112 | | Jongenelis, Patrick | MAC de Baanbrekers | 130 | +3 | +492 | 130 | | | 1 | | | | | | | | | | 25 | 130 | | |
113 | | Pietsch, Robert | MRT Rosenheim | 129 | +1 | +493 | 129 | | | 1 | | | | | | 26 | 129 | | | | | | |
114 | | Bopp, Bernhard | SLR Ingolstadt | 128 | +1 | +494 | 128 | | | 1 | | | | 27 | 128 | | | | | | | | |
| | Wahl, Tim | MCG Strohgäu | 128 | +0 | +494 | 128 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 27 | 128 |
116 | | Joosens, Nick | EZ Racing | 127 | +1 | +495 | 127 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 28 | 127 |
117 | | Janssen, Rob | RC Hotwheels Deventer | 124 | +3 | +498 | 124 | | | 1 | | | | | | | | | | 31 | 124 | | |
118 | | Carlsson, Daniel | Hässleholms MK | 122 | +2 | +500 | 122 | | | 1 | | 33 | 122 | | | | | | | | | | |
119 | | Orlowski, Blazej | Automobilklub Polski | 120 | +2 | +502 | 120 | | | 1 | | | | | | | | 35 | 120 | | | | |
120 | | Neudinger, Philipp | MAC Traiskirchen | 119 | +1 | +503 | 119 | | | 1 | | | | | | 36 | 119 | | | | | | |
121 | | Ehrhardt, Fabian | RCC Dresden | 118 | +1 | +504 | 118 | | | 1 | | 37 | 118 | | | | | | | | | | |
| | Ilvessalo, Lasse | PKSRCA | 118 | +0 | +504 | 118 | | | 1 | | | | | | | | 37 | 118 | | | | |
| | Kaufmann, Marco | MCC Konstanz | 118 | +0 | +504 | 118 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 37 | 118 |
124 | | Brazhko, Eugene | | 117 | +1 | +505 | 117 | | | 1 | | | | | | | | 38 | 117 | | | | |
| | Schäfer, Patrick | RC-Team Hockenheim | 117 | +0 | +505 | 117 | | | 1 | | | | | | 38 | 117 | | | | | | |
| | Strupek, Vaclav | Lestr Models | 117 | +0 | +505 | 117 | | | 1 | | | | 38 | 117 | | | | | | | | |
127 | | Callesen, Rasmus Tobias | Ti-Mo Tinglev Modelbilklub | 116 | +1 | +506 | 116 | | | 1 | | | | 39 | 116 | | | | | | | | |
| | Rösler, Christian | MAC Traiskirchen | 116 | +0 | +506 | 116 | | | 1 | | | | | | 39 | 116 | | | | | | |
| | Hobson, Luke | | 116 | +0 | +506 | 116 | | | 1 | | | | | | | | 39 | 116 | | | | |
130 | | van Oers, Benny | | 115 | +1 | +507 | 115 | | | 1 | | | | | | | | | | 40 | 115 | | |
| | Frauenschuh, Helmut | SFMAV | 115 | +0 | +507 | 115 | | | 1 | | | | | | 40 | 115 | | | | | | |
| | Deggelmann, Peter | MCC Konstanz | 115 | +0 | +507 | 115 | | | 1 | | 40 | 115 | | | | | | | | | | |
133 | | Schamp, Christian | MSC Polizei Braunschweig | 114 | +1 | +508 | 114 | | | 1 | | 41 | 114 | | | | | | | | | | |
134 | | Sulc, Dominik | 1. GMAC Litschau | 113 | +1 | +509 | 113 | | | 1 | | | | 42 | 113 | | | | | | | | |
135 | | Mihalík, Martin | | 112 | +1 | +510 | 112 | | | 1 | | | | 43 | 112 | | | | | | | | |
| | Janssen, Rob AD | AMCA Apeldoorn | 112 | +0 | +510 | 112 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 43 | 112 |
137 | | Oehler, Thomas | MAC Burgdorf | 111 | +1 | +511 | 111 | | | 1 | | | | | | | | 44 | 111 | | | | |
| | Steineder, Jürgen | RCR Linz | 111 | +0 | +511 | 111 | | | 1 | | | | | | 44 | 111 | | | | | | |
139 | | Dunavölgyi, Daniel | | 109 | +2 | +513 | 109 | | | 1 | | | | 46 | 109 | | | | | | | | |
140 | | Frauenschuh, Christian | SFMAV | 108 | +1 | +514 | 108 | | | 1 | | | | | | 47 | 108 | | | | | | |
| | Rybarczyk, Patryk | Automobilklub Polski | 108 | +0 | +514 | 108 | | | 1 | | | | | | | | 47 | 108 | | | | |
142 | | Zak, Robert | RC Team Nitra | 107 | +1 | +515 | 107 | | | 1 | | | | 48 | 107 | | | | | | | | |
| | Weidenfelder, Frank | RCR Linz | 107 | +0 | +515 | 107 | | | 1 | | | | | | 48 | 107 | | | | | | |
144 | | Meurs, Niels | | 106 | +1 | +516 | 106 | | | 1 | | | | | | | | | | 49 | 106 | | |
| | Petyak, Andrey | | 106 | +0 | +516 | 106 | | | 1 | | | | | | | | 49 | 106 | | | | |
| | Maquel, Tom | RCAMC Luxembourg | 106 | +0 | +516 | 106 | | | 1 | | 49 | 106 | | | | | | | | | | |
147 | | Weyhoven, Andreas | RG Rheinland | 105 | +1 | +517 | 105 | | | 1 | | 50 | 105 | | | | | | | | | | |
| | Persson, Göran | MK Eskil | 105 | +0 | +517 | 105 | | | 1 | | | | | | | | 50 | 105 | | | | |
149 | | Stöckl, Christian | MRC Zillertal | 104 | +1 | +518 | 104 | | | 1 | | | | | | 51 | 104 | | | | | | |
| | Rosinski, Pawel | Automobilklub Polski | 104 | +0 | +518 | 104 | | | 1 | | | | | | | | 51 | 104 | | | | |
151 | | Schneider, Marcel | Panik Team Troisdorf | 103 | +1 | +519 | 103 | | | 1 | | | | | | | | | | 52 | 103 | | |
| | Rudoj, Maksim | | 103 | +0 | +519 | 103 | | | 1 | | | | | | | | 52 | 103 | | | | |
| | Gritzer, Harald | PSV Klagenfurt | 103 | +0 | +519 | 103 | | | 1 | | | | | | 52 | 103 | | | | | | |
| | Torreggiani, Luca | A.S.Team la Gang | 103 | +0 | +519 | 103 | | | 1 | | 52 | 103 | | | | | | | | | | |
155 | | Weisskopf, Lars | PS93 | 102 | +1 | +520 | 102 | | | 1 | | 53 | 102 | | | | | | | | | | |
| | Kiss-Orban, Laszlo | RC Autosport Hungary | 102 | +0 | +520 | 102 | | | 1 | | | | | | 53 | 102 | | | | | | |
| | Sabat, Lukasz | | 102 | +0 | +520 | 102 | | | 1 | | | | | | | | 53 | 102 | | | | |
158 | | Greger, William | MAC Lauf | 101 | +1 | +521 | 101 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 54 | 101 |
| | Leonardi, Simone | MRTM | 101 | +0 | +521 | 101 | | | 1 | | | | | | | | | | 54 | 101 | | |
160 | | Pikl, Christoph | PSV Klagenfurt | 100 | +1 | +522 | 100 | | | 1 | | | | | | 55 | 100 | | | | | | |
| | Diedrich, Mario | DJK Andernach | 100 | +0 | +522 | 100 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 55 | 100 |
162 | | Radulescu, Mircea | | 99 | +1 | +523 | 99 | | | 1 | | | | | | 56 | 99 | | | | | | |
| | Lytvynenko, Victor | | 99 | +0 | +523 | 99 | | | 1 | | | | | | | | 56 | 99 | | | | |
164 | | Weyers, Nik | RTI | 98 | +1 | +524 | 98 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 57 | 98 |
| | Fedorenko, Vladimir | Ukrainian Pro Drivers Club | 98 | +0 | +524 | 98 | | | 1 | | | | | | | | 57 | 98 | | | | |
| | Strobl, Christian | MSV Puchas | 98 | +0 | +524 | 98 | | | 1 | | | | | | 57 | 98 | | | | | | |
167 | | Sabat, Mateusz | | 97 | +1 | +525 | 97 | | | 1 | | | | | | | | 58 | 97 | | | | |
168 | | Rusinko, Radovan | | 96 | +1 | +526 | 96 | | | 1 | | | | | | | | 59 | 96 | | | | |
169 | | Hernandez Rodriguez, Juan Alberto | | 95 | +1 | +527 | 95 | | | 1 | | 60 | 95 | | | | | | | | | | |
| | Virgovic, Jaroslav | | 95 | +0 | +527 | 95 | | | 1 | | | | 60 | 95 | | | | | | | | |
| | Lopatovskij, Kirill | | 95 | +0 | +527 | 95 | | | 1 | | | | | | | | 60 | 95 | | | | |
172 | | Abramowicz, Michal | | 94 | +1 | +528 | 94 | | | 1 | | | | | | | | 61 | 94 | | | | |
| | Benes, Zdenda | Team Rebels | 94 | +0 | +528 | 94 | | | 1 | | | | 61 | 94 | | | | | | | | |
174 | | Benetin, Jano | RC Auto Bratislava | 93 | +1 | +529 | 93 | | | 1 | | | | 62 | 93 | | | | | | | | |
| | Deniz, Niyazi Ertem | Deniz Plaza RC Team | 93 | +0 | +529 | 93 | | | 1 | | | | | | | | 62 | 93 | | | | |
176 | | Akber, Ahmet | Deniz Plaza RC Team | 92 | +1 | +530 | 92 | | | 1 | | | | | | | | 63 | 92 | | | | |
177 | | Türkay, Umut | Team NCRC | 91 | +1 | +531 | 91 | | | 1 | | | | | | | | 64 | 91 | | | | |
| | Zak, Daniel | RC Team Nitra | 91 | +0 | +531 | 91 | | | 1 | | | | 64 | 91 | | | | | | | | |
| | Graf, Claudio | RTZOW | 91 | +0 | +531 | 91 | | | 1 | | 64 | 91 | | | | | | | | | | |
180 | | Steiner, Maximilian | MCSS Althengstett | 90 | +1 | +532 | 90 | | | 1 | | 65 | 90 | | | | | | | | | | |
| | Svihran, Milos | 1. GMAC Litschau | 90 | +0 | +532 | 90 | | | 1 | | | | 65 | 90 | | | | | | | | |
| | Beysun, Behzat | Deniz Plaza RC Team | 90 | +0 | +532 | 90 | | | 1 | | | | | | | | 65 | 90 | | | | |
| | Arnold, Léo | SAM Manspach | 90 | +0 | +532 | 90 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 65 | 90 |
184 | | Hagnauer, Philipp | BCZ | 89 | +1 | +533 | 89 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 66 | 89 |
| | Türkay, Baris | Team NCRC | 89 | +0 | +533 | 89 | | | 1 | | | | | | | | 66 | 89 | | | | |
| | Thiele, Olaf | MCC Rheda-Wiedenbrück | 89 | +0 | +533 | 89 | | | 1 | | 66 | 89 | | | | | | | | | | |
187 | | Margony, Erik | | 88 | +1 | +534 | 88 | | | 1 | | | | 67 | 88 | | | | | | | | |
| | Berkay, Adnan | Team NCRC | 88 | +0 | +534 | 88 | | | 1 | | | | | | | | 67 | 88 | | | | |
189 | | Holicky, Tomas | 1. GMAC Litschau | 87 | +1 | +535 | 87 | | | 1 | | | | 68 | 87 | | | | | | | | |
| | Skrzypiec, Patryk | MC Schwedt | 87 | +0 | +535 | 87 | | | 1 | | | | | | | | 68 | 87 | | | | |
| | Forrai, Gabor | rcprof.hu | 87 | +0 | +535 | 87 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 68 | 87 |
192 | | Roubicek, Roman | | 86 | +1 | +536 | 86 | | | 1 | | | | 69 | 86 | | | | | | | | |
| | Frey, Michael | United Racing Team | 86 | +0 | +536 | 86 | | | 1 | | 69 | 86 | | | | | | | | | | |
194 | | Bräuer, Dirk | TSV Gelenau | 85 | +1 | +537 | 85 | | | 1 | | 70 | 85 | | | | | | | | | | |
195 | | Mannes, Jacky | RCCM Luxemburg | 84 | +1 | +538 | 84 | | | 1 | | 71 | 84 | | | | | | | | | | |
196 | | Krull, Robin | MCSS Althengstett | 83 | +1 | +539 | 83 | | | 1 | | 72 | 83 | | | | | | | | | | |
| | Arts, Ronald | AMCA Apeldoorn | 83 | +0 | +539 | 83 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 72 | 83 |
198 | | Lewandowski, Thorsten | Team RAC | 82 | +1 | +540 | 82 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 73 | 82 |
| | Beltrallo, Patrick | MAC Kenn | 82 | +0 | +540 | 82 | | | 1 | | 73 | 82 | | | | | | | | | | |
200 | | Senden, Stefan | RT Oberhausen | 79 | +3 | +543 | 79 | | | 1 | | 76 | 79 | | | | | | | | | | |
201 | | Pochopien, Bartosz | Automobilklub Polski | 78 | +1 | +544 | 78 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 77 | 78 |
202 | | Salzmann, Thomas | RMSC Rüsselsheim | 77 | +1 | +545 | 77 | | | 1 | | 78 | 77 | | | | | | | | | | |
| | Gadomski, Marek | Automobilklub Polski | 77 | +0 | +545 | 77 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 78 | 77 |
204 | | Zanoni, Silvano | A.S.Team la Gang | 75 | +2 | +547 | 75 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 80 | 75 |
| | Mannes, Henri | RCCM Luxemburg | 75 | +0 | +547 | 75 | | | 1 | | 80 | 75 | | | | | | | | | | |
206 | | Köhler, Stefan | RC World OHZ/HB | 71 | +4 | +551 | 71 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 84 | 71 |
207 | | Buda, Mustafa | Team NCRC | 70 | +1 | +552 | 70 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 85 | 70 |
208 | | Nuruev, Artur | | 69 | +1 | +553 | 69 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 86 | 69 |
209 | | Pitzl, Gerhard | 4A | 68 | +1 | +554 | 68 | | | 1 | | | | | | | | | | | | 87 | 68 |