Euro Nitro Series 2014 Class 1:10 onroad | 1 | 2 | 3 | 4 | ||||||||||||||
Melzo | Aigen | Hockenheim | Fiorano | |||||||||||||||
06.04.14 | 18.05.14 | 15.06.14 | 19.10.14 | |||||||||||||||
Rank | Name | Club | Points | behind | Ø | Wins | Top5 | Starts | 57 Starter | 21 Starter | 44 Starter | 61 Starter | ||||||
1 | Dankel, Eric | RCMSC Greuthof | 603 | 151 | 2 | 2 | 4 | 1 | 155 | 7 | 148 | 1 | 155 | 10 | 145 | |||
2 | Wischnewski, Dirk | MSC Kirchhain | 598 | +5 | +5 | 150 | 3 | 4 | 3 | 152 | 4 | 151 | 11 | 144 | 4 | 151 | ||
3 | Greiner, Dominic | MCC Türkheim | 595 | +3 | +8 | 149 | 1 | 1 | 4 | 7 | 148 | 1 | 155 | 12 | 144 | 7 | 148 | |
4 | Schäfer, Patrick | RC-Team Hockenheim | 593 | +2 | +10 | 148 | 1 | 4 | 9 | 146 | 2 | 153 | 7 | 148 | 9 | 146 | ||
5 | Moser, Björn | SFMAV | 544 | +49 | +59 | 136 | 4 | 24 | 131 | 8 | 147 | 18 | 137 | 26 | 129 | |||
6 | Rohrmoser, Christoph | SFMAV | 511 | +33 | +92 | 128 | 4 | 44 | 111 | 18 | 137 | 24 | 131 | 23 | 132 | |||
7 | Whiting, Loran | 506 | +5 | +97 | 127 | 4 | 29 | 126 | 15 | 140 | 30 | 125 | 40 | 115 | ||||
8 | May, Marcus | RC-Team Hockenheim | 499 | +7 | +104 | 125 | 4 | 37 | 118 | 16 | 139 | 22 | 133 | 46 | 109 | |||
9 | Tironi, Francesco | 453 | +46 | +150 | 151 | 2 | 3 | 2 | 153 | 9 | 147 | 2 | 153 | |||||
10 | Balestri, Dario | 448 | +5 | +155 | 149 | 1 | 2 | 3 | 5 | 150 | 12 | 143 | 1 | 155 | ||||
11 | Green, Mark | 441 | +7 | +162 | 147 | 1 | 3 | 12 | 143 | 9 | 146 | 3 | 152 | |||||
Tödtmann, Thilo-Alexander | MAC Walsum | 441 | +0 | +162 | 147 | 3 | 8 | 147 | 8 | 147 | 8 | 147 | ||||||
13 | Leino, Teemu | 438 | +3 | +165 | 146 | 2 | 3 | 4 | 152 | 21 | 134 | 3 | 152 | |||||
14 | Lissau, Martin | HRCR | 437 | +1 | +166 | 146 | 1 | 3 | 13 | 142 | 3 | 152 | 12 | 143 | ||||
15 | Varga, Leonardo | RC Parndorf | 423 | +14 | +180 | 141 | 3 | 18 | 137 | 6 | 149 | 18 | 137 | |||||
16 | Krägefski, Tom | RCCR Munzig | 420 | +3 | +183 | 140 | 3 | 16 | 139 | 13 | 142 | 16 | 139 | |||||
17 | Engel, Franz | SFMAV | 391 | +29 | +212 | 130 | 3 | 28 | 127 | 13 | 142 | 33 | 122 | |||||
18 | Hächler, Silvio | RTZOW | 294 | +97 | +309 | 147 | 1 | 2 | 5 | 150 | 11 | 144 | ||||||
19 | Nähr, Patrick | MAC Nürnberg | 289 | +5 | +314 | 145 | 2 | 15 | 140 | 6 | 149 | |||||||
20 | Rausch, Bernd | Team Rennschnecken | 284 | +5 | +319 | 142 | 2 | 10 | 145 | 16 | 139 | |||||||
Concialdi, Basile | ASCAP Poissy | 284 | +0 | +319 | 142 | 2 | 11 | 144 | 15 | 140 | ||||||||
22 | Costanzo, Christian | 273 | +11 | +330 | 137 | 2 | 20 | 135 | 17 | 138 | ||||||||
23 | Püpke, Rene | MAC Walsum | 272 | +1 | +331 | 136 | 2 | 21 | 134 | 17 | 138 | |||||||
24 | Fischer, Stephan | PS93 | 268 | +4 | +335 | 134 | 1 | 2 | 5 | 150 | 37 | 118 | ||||||
25 | Schär, Traugott | RTZOW | 264 | +4 | +339 | 132 | 2 | 22 | 133 | 24 | 131 | |||||||
26 | Hasselbring, Bernd | AMC Hildesheim | 263 | +1 | +340 | 132 | 2 | 14 | 141 | 33 | 122 | |||||||
27 | Balboni, Alessandro | 261 | +2 | +342 | 131 | 2 | 27 | 128 | 22 | 133 | ||||||||
28 | Diekmann, Melvin | MRG Voerde | 258 | +3 | +345 | 129 | 2 | 25 | 130 | 27 | 128 | |||||||
29 | Mazza, Generoso | 246 | +12 | +357 | 123 | 2 | 30 | 125 | 34 | 121 | ||||||||
30 | Valkola, Jari | 241 | +5 | +362 | 121 | 2 | 42 | 113 | 27 | 128 | ||||||||
31 | Bui, Khounmy | HVBRS | 239 | +2 | +364 | 120 | 2 | 35 | 120 | 36 | 119 | |||||||
32 | Lechner, Veronica | Scuderia Fun & Drive | 237 | +2 | +366 | 119 | 2 | 54 | 101 | 19 | 136 | |||||||
33 | Agostinelli, Daniele | 236 | +1 | +367 | 118 | 2 | 53 | 102 | 21 | 134 | ||||||||
Berger, Hermann | SFMAV | 236 | +0 | +367 | 118 | 2 | 39 | 116 | 35 | 120 | ||||||||
35 | Schäfer, Michael | United Model Cars Lyss | 233 | +3 | +370 | 117 | 2 | 32 | 123 | 45 | 110 | |||||||
36 | Berger, Max | WMC Wiesbaden | 225 | +8 | +378 | 113 | 2 | 34 | 121 | 51 | 104 | |||||||
De Simone, Maurizio | AMSCI | 225 | +0 | +378 | 113 | 2 | 41 | 114 | 44 | 111 | ||||||||
38 | Brucculeri, Angelo | 222 | +3 | +381 | 111 | 2 | 51 | 104 | 37 | 118 | ||||||||
39 | Wuntschek, Christian | AMC Nussdorf-Debant | 218 | +4 | +385 | 109 | 2 | 40 | 115 | 52 | 103 | |||||||
40 | Mucnjak, Dominik | MRCU | 207 | +11 | +396 | 104 | 2 | 45 | 110 | 58 | 97 | |||||||
Loreto, Massimo | 207 | +0 | +396 | 104 | 2 | 47 | 108 | 56 | 99 | |||||||||
42 | Völker, Ronald | MBC Goldstein | 153 | +54 | +450 | 153 | 1 | 1 | 2 | 153 | ||||||||
43 | Hagberg, Alexander | MHF Skarpnäck | 151 | +2 | +452 | 151 | 1 | 1 | 4 | 151 | ||||||||
44 | Spiniello, Mario | 150 | +1 | +453 | 150 | 1 | 1 | 5 | 150 | |||||||||
45 | Redaelli, Luca | 149 | +1 | +454 | 149 | 1 | 6 | 149 | ||||||||||
Loppini, David | 149 | +0 | +454 | 149 | 1 | 6 | 149 | |||||||||||
47 | Kröber, Rico | MSC Gera | 145 | +4 | +458 | 145 | 1 | 10 | 145 | |||||||||
Gruber, Toni | 1. VMSC Plauen | 145 | +0 | +458 | 145 | 1 | 10 | 145 | ||||||||||
49 | Baumgarten, Steve | MRT Rosenheim | 144 | +1 | +459 | 144 | 1 | 11 | 144 | |||||||||
50 | Lee, Nicholas | 142 | +2 | +461 | 142 | 1 | 13 | 142 | ||||||||||
51 | Rizzo, Marco | MRCU | 141 | +1 | +462 | 141 | 1 | 14 | 141 | |||||||||
Saarinen, Teemu | Fast Boys West | 141 | +0 | +462 | 141 | 1 | 14 | 141 | ||||||||||
Bertin, Adrien | 141 | +0 | +462 | 141 | 1 | 14 | 141 | |||||||||||
54 | Wood, Simon | 140 | +1 | +463 | 140 | 1 | 15 | 140 | ||||||||||
55 | Derderian, Michaël | 138 | +2 | +465 | 138 | 1 | 17 | 138 | ||||||||||
Nenner, Marco | RMC Düren | 138 | +0 | +465 | 138 | 1 | 17 | 138 | ||||||||||
57 | Forte, Alessio | 136 | +2 | +467 | 136 | 1 | 19 | 136 | ||||||||||
Leroux, Quentin | RSMA | 136 | +0 | +467 | 136 | 1 | 19 | 136 | ||||||||||
Kandelhart, Gerhard | SFMAV | 136 | +0 | +467 | 136 | 1 | 19 | 136 | ||||||||||
60 | Drachsler, Ralf | MC Abensberg | 135 | +1 | +468 | 135 | 1 | 20 | 135 | |||||||||
Arnold, Léo | SAM Manspach | 135 | +0 | +468 | 135 | 1 | 20 | 135 | ||||||||||
Agostinelli, Alessio | 135 | +0 | +468 | 135 | 1 | 20 | 135 | |||||||||||
63 | Guillon, Thomas | A2Tech | 134 | +1 | +469 | 134 | 1 | 21 | 134 | |||||||||
64 | Heim, Marc | ORCBS | 132 | +2 | +471 | 132 | 1 | 23 | 132 | |||||||||
Petit, David | 132 | +0 | +471 | 132 | 1 | 23 | 132 | |||||||||||
66 | Annunziata, Francesco | 130 | +2 | +473 | 130 | 1 | 25 | 130 | ||||||||||
Hubeny, Kurt | MMCC Mistelbach | 130 | +0 | +473 | 130 | 1 | 25 | 130 | ||||||||||
68 | Passetti, Matteo | 129 | +1 | +474 | 129 | 1 | 26 | 129 | ||||||||||
Gergen, Jonathan | MCT Thionvillois | 129 | +0 | +474 | 129 | 1 | 26 | 129 | ||||||||||
70 | Rombouts, Pedro | MAC de Baanbrekers | 127 | +2 | +476 | 127 | 1 | 28 | 127 | |||||||||
Stammler, Dirk | Scuderia Fun & Drive | 127 | +0 | +476 | 127 | 1 | 28 | 127 | ||||||||||
72 | Persyn, Théry | RACG Grenoble | 126 | +1 | +477 | 126 | 1 | 29 | 126 | |||||||||
Cook, Mathew | 126 | +0 | +477 | 126 | 1 | 29 | 126 | |||||||||||
74 | Stocker, Ramon | 125 | +1 | +478 | 125 | 1 | 30 | 125 | ||||||||||
75 | Mercanti, Massimiliano | 124 | +1 | +479 | 124 | 1 | 31 | 124 | ||||||||||
Rose, Hartmut | MSC Asbach | 124 | +0 | +479 | 124 | 1 | 31 | 124 | ||||||||||
Abrahamek, Michal | RC Blansko | 124 | +0 | +479 | 124 | 1 | 31 | 124 | ||||||||||
78 | Namyslo, Jannick | WMC Wiesbaden | 123 | +1 | +480 | 123 | 1 | 32 | 123 | |||||||||
Maddaloni, Francesco | 123 | +0 | +480 | 123 | 1 | 32 | 123 | |||||||||||
80 | Basaglia, Dario | 122 | +1 | +481 | 122 | 1 | 33 | 122 | ||||||||||
81 | Scalici, Luca | 121 | +1 | +482 | 121 | 1 | 34 | 121 | ||||||||||
82 | Reiser, Marco | MRCU | 120 | +1 | +483 | 120 | 1 | 35 | 120 | |||||||||
83 | Salsano, Antonio | 119 | +1 | +484 | 119 | 1 | 36 | 119 | ||||||||||
de Baeker, Dimitri | 119 | +0 | +484 | 119 | 1 | 36 | 119 | |||||||||||
85 | Graf, Jürgen | SFMAV | 117 | +2 | +486 | 117 | 1 | 38 | 117 | |||||||||
Engler, Vincent | 117 | +0 | +486 | 117 | 1 | 38 | 117 | |||||||||||
Gandin, Jonathan | 117 | +0 | +486 | 117 | 1 | 38 | 117 | |||||||||||
88 | Madde, Francesco | 116 | +1 | +487 | 116 | 1 | 39 | 116 | ||||||||||
Houillon, Jessy | 116 | +0 | +487 | 116 | 1 | 39 | 116 | |||||||||||
90 | Houillon, Anthony | 115 | +1 | +488 | 115 | 1 | 40 | 115 | ||||||||||
91 | Vitry, Charles | RACG Grenoble | 114 | +1 | +489 | 114 | 1 | 41 | 114 | |||||||||
Rozycki, Jakub | RCCR Munzig | 114 | +0 | +489 | 114 | 1 | 41 | 114 | ||||||||||
93 | Ranft, David | Team SMI Siegen | 113 | +1 | +490 | 113 | 1 | 42 | 113 | |||||||||
Schlehan, Severin | AMCS Schweiz | 113 | +0 | +490 | 113 | 1 | 42 | 113 | ||||||||||
95 | Bianchi, Alessandro | 112 | +1 | +491 | 112 | 1 | 43 | 112 | ||||||||||
Lutz, Raphael | 2-speed racing team | 112 | +0 | +491 | 112 | 1 | 43 | 112 | ||||||||||
Stuiver, Daan | MACH Heemstede | 112 | +0 | +491 | 112 | 1 | 43 | 112 | ||||||||||
98 | Schuch, Andreas | MSC Kirchhain | 111 | +1 | +492 | 111 | 1 | 44 | 111 | |||||||||
99 | Tanner, Marco | MRTM | 109 | +2 | +494 | 109 | 1 | 46 | 109 | |||||||||
100 | Cannoni, Simone | 108 | +1 | +495 | 108 | 1 | 47 | 108 | ||||||||||
101 | Lehnherr, Christian | PS93 | 107 | +1 | +496 | 107 | 1 | 48 | 107 | |||||||||
Follo, Luca | 107 | +0 | +496 | 107 | 1 | 48 | 107 | |||||||||||
103 | Angulo, Rafael | 106 | +1 | +497 | 106 | 1 | 49 | 106 | ||||||||||
Geniale, Roberto | 106 | +0 | +497 | 106 | 1 | 49 | 106 | |||||||||||
105 | Größing, Oliver | LAMAC | 105 | +1 | +498 | 105 | 1 | 50 | 105 | |||||||||
Bergonzini, Massimo | 105 | +0 | +498 | 105 | 1 | 50 | 105 | |||||||||||
107 | Daniele, Andrea | 103 | +2 | +500 | 103 | 1 | 52 | 103 | ||||||||||
108 | Tisi, Ernesto | 102 | +1 | +501 | 102 | 1 | 53 | 102 | ||||||||||
109 | Capacchione, Andrea | 101 | +1 | +502 | 101 | 1 | 54 | 101 | ||||||||||
110 | Farruggia, Antonio | 100 | +1 | +503 | 100 | 1 | 55 | 100 | ||||||||||
Velauthapillai, Sures | MCK Dormagen | 100 | +0 | +503 | 100 | 1 | 55 | 100 | ||||||||||
112 | Secci, Stefano | 99 | +1 | +504 | 99 | 1 | 56 | 99 | ||||||||||
113 | Larocca, Donato | MRCU | 98 | +1 | +505 | 98 | 1 | 57 | 98 | |||||||||
Pizza, Paolo | 98 | +0 | +505 | 98 | 1 | 57 | 98 | |||||||||||
115 | Pepin, Alexandre | 96 | +2 | +507 | 96 | 1 | 59 | 96 | ||||||||||
116 | Brinson, Ashton | 95 | +1 | +508 | 95 | 1 | 60 | 95 | ||||||||||
117 | Attili, Fabio | 94 | +1 | +509 | 94 | 1 | 61 | 94 |